Yeni Yılda Gitmeniz Gereken 4 Kayak Merkezi

Yılın sonlarına doğru yaklaştığımız bu günlerde havalar soğumaya ve artık kayak merkezleri de kar kalınlıklarını her geçen gün artırmaya başladılar. Pürüzsüz görünümlü pistlerde yapılan en heyecan dolu aktivitelerden birisi olan kayak sporları, meraklıların Kış aylarını büyük bir coşkuyla beklemesinin en önemli nedeni. Türkiye, coğrafi yapısının zenginliği sayesinde onlarca farklı kayak merkezine sahiptir ve bu spora meraklı olanlar için adeta biçilmiş kaftandır.

Bütçenize en uygun kayak merkezini tercih ederek, günübirlik veya konaklama seçenekli muhteşem bir kayak tatili yapabilirsiniz. Türkiye’de 50’den fazla kayak merkezi bulunuyor olsa da bunlardan sadece 6-7 kadarı modern ve Uluslararası standartlara sahiptirler. Bugünkü yazımızda 2019 yılında mutlaka şans vermeniz gereken kayak merkezlerinden bahsedeceğiz.

Saklıkent Kayak Merkezi

2019 Yılında Gitmeniz Gereken 4 Kayak Merkezi-Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya’da kayak merkezi var desek, muhtemelen okurlarımızın %90 kadar bunu şaşkınlık ile karşılayacaktır. Sadece Türkiye’nin değil tüm Dünya’nın yaz tatillerinde göz bebeği olan Antalya, yaylaları ve kayak merkezi ile de meşhur. Saklıkent Kayak Merkezi, 2550 metre yüksekliğinde ve Bey Dağları üzerinde kurulmuş bir kış sporları merkezidir. Bu merkezde profesyonel kayakçılar aradıklarını bulamayabilir zira pistler ağırlıklı olarak acemi ve orta seviyedeki kayakçılara hitap ediyor. Saklıkent’te kayak sezonu Aralık ayının son haftasında açılıp, Mart ayının ortalarına doğru kapanıyor.

Kayak merkezinin en büyük avantajı ise ılıman bir iklime sahip olması, bu sayede kayakçılar dondurucu bir soğuk veya tipi gibi kötü hava şartlarına maruz kalmadan kayaklarını yapabiliyorlar. Ayrıca bölgenin lift sistemleri, kapasitesine göre bir hayli gelişmiş. Bu da kayak severlerin neredeyse hiç sıra beklemeden pistlerin başlangıç noktalarına ulaşabilmelerini sağlıyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye'de Kayak Yapabileceğiniz En Güzel 7 Yer-Sarıkamış Kayak Merkezi

Dünya’daki tüm kayak merkezleri değerlendirildiğinde, kar kalitesi açısından en iyi 5 merkezden birisi olan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars ili sınırları içerisinde bulunmakta ve özellikle profesyonel kayak sporcuları tarafından tercih edilmektedir. Sadece meşhur Alp Dağları’nda bulunan kristal kar yapısına sahip olan pistleri, toplamda 12 kilometre uzunluğu bulmaktadır. Giderek popülaritesi artan Kart Sarıkamış Kayak Merkezi, artık sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerinde akınına uğruyor. Aralık ayında başlayan kayak sezonu ise Mart ayında son bulmaktadır. Merkez, sadece kayak değil snowboard ve çeşitli kayak disiplinleri için de uygun.

Palandöken Kayak Merkezi

İlk Kayak Deneyimine Kaç Yaşında Başlamalıyız

Erzurum şehir merkezinde bulunan Palandöken Kayak Merkezi, snowboard tutkunlarının her zaman ilk tercihleri arasında oluyor. 30 farklı pisti bulunan merkezde, her seviyeden kayakçı kendine uygun bir parkur bulabiliyor. Ayrıca merkezde Türkiye’nin en zorlu pisti olan Ejder Pisti de bulunmaktadır. Palandöken, modern ve Uluslararası hizmet veren bir turizm bölgesi haline geldiği için konaklama olanakları da bir hayli gelişmiş durumdadır.

Batı’daki kayak merkezlerinden çok daha ileri konumda olsa da, nüfusun yoğun olduğu bölgelere uzak kalmasından dolayı uygun fiyatlı bir kayak tatili geçirebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi ve Pistleri - Çocuk Kayakçılar

İç Anadolu bölgesinin en büyük, Türkiye’nin ise 5. en büyük dağı olan heybetli Erciyes Dağı üzerine kurulmuş olan kayak merkezi, gelişmiş kayak merkezleri arasındaki en uygun fiyatlı konaklama, pist kullanımı, ekipman kiralaması ve özel ders hizmetlerine sahiptir.

Ulaşımın sadece dolmuşlar ile bile sağlanabiliyor olması, Erciyes’in bir diğer avantajıdır. 6 ay süren kayak sezonu boyunca kar kalınlığının ortalama 1 ila 2 metre arasında değiştiği Erciyes, çok geniş pistleri ve Türkiye’nin en büyük lift sistemi ile konuklarına hizmet vermektedir. Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan mekanik lift sistemleri, saatte 26 bin kişiyi pistlerin başlangıç noktalarına ulaştırabilmektedir.

Hava şartlarının uygun olduğu durumlarda pistler geceleri de misafirlerin kullanımına açılmaktadır. Merkezde, 7/24 hizmet veren 22 kişilik güvenlik timi bulunmakta.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir