kayak Ayakkabısı Seçimi - Pist

Yeni Başlayanlar İçin Kayak Rehberi

Kayak sporuna yeni başlayacaklar için ilk yapmaları gereken eğer korkuları varsa korkuyu yenmeleridir. Hazırladığımız kayak rehberi, bu korkuyu nasıl yenebileceğiniz konusunda sizlere ipucu niteliğinde. Kayak kar üzerinde denge gerektirdiğinden genellikle insanlara çok zor bir spor gibi gelir. Kazaların ve yaralanmaların çok olduğu düşünülür ve kişi kendini iyice koruya iter. Oysa kayak eğitmenleri ayakta durmayı başarabilen herkesin kayak sporu yapabileceğini söylüyor. Kayak ekipmanlarınızı iyi seçtiğinizde kaza ve yaralanmalarında önüne geçmiş olursunuz. Bu nedenle kayak sporunun korkulacak hiçbir tarafı yoktur. Kayak sporuna yeni başlayanlar için öncelikle kayak sporu nedir ve nasıl yapılır konularında bilgi almalarında fayda vardır. Kayak kıyafetlerinizi ister satın alın ister kiralayın fakat mutlaka özenle seçin. Kayak ekipmanlarınız sizin için çok önemlidir. Kaskınız, kayak gözlüğünüz, ayakkabınız ve kayak takımınız ve giysileriniz size uygun olmalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Kayak Rehberi

İndirimli Kayak Malzemeleri - Kıyafet

Kayak sporuna yeni başlayacak kişiler mutlaka bir kayak eğitmeni ile kayak sporunu öğrenmelidir. Kayak nasıl yapılır konusunda eğitimli ve donanımlı iyi bir öğretmen ile kısa sürede kayak sporunu öğrenmeniz mümkündür. Kayak dersi aldığınız öğretmenin tavsiyelerine uyarak iyi bir kayak sporcusu olabilirsiniz. Kayak sporunu sevdiklerinizden öğrenmeye kalkarsanız korkarak vazgeçme ihtimaliniz yüksektir. Kayak sporuna başladığınızda sürekli kayaklarınızın ucuna bakmaktan vazgeçerek ileriye bakmayı öğrenmelisiniz. Zira siz yere düz bastığınızda kayaklarınız zaten sizi doğru istikamete götürecektir. İleriye bakmazsanız başka sporculara çarpabilir ya da düşebilirsiniz.

Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kayak sporuna yeni başlayan biri için en çok korktuğu noktalardan biri de onu zirveye çıkartacak telesiyeje nasıl binip ineceğidir. Hızla ilerleyen telesiyeje binmek ve inmek korkutucu gelse de kayak dersi aldığınız eğitmeninizden yardım isteyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Kayak merkezlerinde genelde yeni başlayanlar için daha yavaş hareket eden telesiyejler bulunur. Bu konuda bilgi alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise yumuşak kardan uzak durmaları gerektiğidir. Yumuşak kar çok cazip gelse de kara batmanıza ve çıkmakta zorlanmanıza sebep olur. Bu nedenle pistlerde kalmanızda fayda vardır. Kayak yüksek efor ile yapılan bir spor olduğundan çabuk acıkırsınız yanınıza aparatif yiyecekler almanızda da fayda vardır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir