Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Helikopter Kayağı

Uludağ Kar Kalınlığı ve Hava Şartları

Bir kayak merkezinin verimliliği her zaman iklimi ve kar kalınlığı belirlemektedir. Yaygın bilinen bir yanlış ise kar kalınlığı ne kadar yüksek olursa, kayak sporlarının da o kadar iyi yapılabildiğidir. Bu bilgi yanlıştır zira iklim şartlarının uygun olması durumunda 1 metrelik kar kalınlığı dahi tüm kayak sporlarını yapmaya elverişli bir ortam sağlayabilir.

Uludağ, modern otelleri ve pistleri sayesinde halen Türkiye’nin en gelişmiş kayak merkezi konumundadır. Ilıman bir iklime sahip olması Uludağ’ı, konforlu bir kayak tatili için ön plana çıkarmaktadır.

Uludağ’ın sıcaklığı, Bursa şehir merkezine göre ortalama 10 derece daha az olmaktadır. Uludağ, en popüler kayak merkezine sahip olmasının yanı sıra ülkemizin genel iklimi açısından da çok özel bir yere sahiptir. Türkiye’deki kalıcı karın bulunduğu en alçak nokta Uludağ’dır. Bölge Kış aylarında çok yoğun yağış almakta ve kar kalınlığı 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu yoğun yağış ve elverişli kar kalınlıkları, Uludağ’ı kayak merkezinin kalbi yapmaya yetmektedir. Bölge 8 ay boyunca karla kaplı olsa da, kayak sporları için elverişli sezon Aralık ayı ile başlayıp Nisan başına doğru son bulmaktadır.

Uludağ Kar Kalınlığı

Snowboard Hakkında Merak Edilen Herşey

Günümüze kadar Uludağ’da en yüksek kar kalınlığı 4 metre olarak ölçülmüştür. Normal şartlarda ise Uludağ’daki kar kalınlığı 1.5 ila 2 metre arasında gezmektedir. Elbette değişen iklim koşulları sebebiyle, her sene farklı bir kar kalınlığı görmek mümkündür. Sadece Uludağ için değil hangi kayak merkezine tatile gidiyor olursanız olun, mutlaka yola çıkmadan önce gideceğiniz bölgedeki kar kalınlığı kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Uludağ Hava Şartları

Uludağ’da sezon olarak bilinen Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında ortalama sıcaklık daima 0 derecenin altında seyretmektedir. Bu sıcaklık Bursa merkez için geçerli değildir zira Bursa oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Uludağ’da en soğuk ay Şubat, en sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Temmuz’da dahi sıcaklık ortalamaları 14 derece civarındadır. Bu da sıcak Yaz aylarında kampçılık yapmak isteyenler için Uludağ’ı muhteşem bir seçenek olarak öne çıkarmaktadır.

Uludağ ortalama olarak 68 gün yağış alsa da, yılın 180 günü karla kaplıdır. Bu da yılın yarısında, bu heybetli dağın karla kaplı olduğu manasına gelmektedir. Bugüne kadar görülmüş en yüksek kar kalınlığı ise 430 cm olarak ölçülmüştür, bu da Mart ayında görülmüştür.

Uludağ Kayak Merkezine Hangi Aylarda Gidilmelidir?

Snowboard Hakkında Merak Edilen Her Şey

Konumu ve jeolojik yapısı sayesinde en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisini barındıran Uludağ, Aralık ve Ocak aylarında kayak sporları için çok elverişlidir. Buna ek olarak bu aylarda sömestr ve yılbaşı gibi ortak tatillerin olması, tüm Türkiye’nin ve yurt dışından da binlerce yabancı ziyaretçinin adeta Uludağ’a akın etmesine sebep olmaktadır. Bu gibi ortak tatillerde ve hafta sonlarında Uludağ’da pistlere yakın bölgelerde otel odası bulmak imkansız hale gelmektedir.

Huzurlu bir kayak tatili geçirmek istiyorsanız, Uludağ tatil planlarınızı Mart ayına veya hafta içi günlere ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem daha az pist sırası bekler hem de çok daha uygun fiyatlara kayak tatilinizi yapabilirsiniz.

Uludağ elbette sadece Kış aylarında ziyaret edilebilecek bir bölge değil. Sönmüş bir yanardağ olan Uludağ, dağ tırmanışı ve kampçılık gibi bir çok Yaz aktivitesinin de düzenlendiği bir alandır. Doğa ile iç içe olmak istiyorsanız, Ağustos ayında dahi kar görebileceğiniz Uludağ’a gelerek muhteşem bir hafta sonu veya hafta geçirebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir