Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor

Dünyaca Ünlü Türkiye Kayak Merkezleri

Coğrafi yapısının zenginliği sayesinde, onlarca farklı kayak merkezileri sahibi olan Türkiye bu konuda Avrupa’nın ve Dünya’nın en dikkat çeken ülkelerinden bir tanesi. Toplamda 100’e yakın kayak merkezimiz bulunuyor olsa da bunlardan 50 kadarı aktif durumda. 10’a yakını ise Uluslararası Standartlara sahip pistlere ve konaklama tesislerine sahip.

Palandöken Dünya ile Rekabet Ediyor

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Palandöken Kayak Merkezi

Kar denince akla ilk nasıl Erzurum geliyorsa, Kayak denince de akla ilk gelen kayak merkezlerimizin başında Palandöken gelmektedir. Kayak sezonu Palandöken’de o kadar uzun sürüyor ki, ziyaretçiler yılın yarısından fazlasını Kış sporları ile geçirebiliyor. Palandöken Kayak Merkezi, kayak sezonunu en erken açmasına rağmen en geç kapayan bölgemizdir. Dünya’nın en dik ve en zorlu kayak pistlerine sahip olan merkez, ağırlıklı olarak profesyonel kayak sporcuları tarafından tercih edilmektedir.

Palandöken’de 30 kilometreyi geçen pistlerin 7 adeti kolay, 2 adeti de olimpik pisttir. Ayrıca Palandöken Kayak Merkezi’nde hiç dokunulmamış, zorlu ve doğal pistler de bulunuyor. Bölgede Kayağa ek olarak Snowboard gibi farklı Kış sporları disiplinlerini de uygulamak mümkün.

Davraz Kayak Merkezini Duydunuz mu?

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Davraz Kayak Merkezi

3 farklı kayak otelinin bulunduğu Isparta Davraz Kayak Merkezi’ndeki pistler, amatör ve profesyonel kayak severlere hitap etmektedir. Pistlerin başlangıç noktalarına konuklar, telesiyej yardımı ile çıkabiliyorlar.

Bölgede konaklama imkanlarına ek olarak restoran ve kafe seçenekleri de mevcut. Ayrıca kayağa ek olarak konuklar tur kayağı, kızak, Snowboard, buz pateni, yamaç paraşütü, trekking gibi çok farklı sporları da yapabiliyorlar. Fiyatlar oldukça uygun, 100 liradan daha düşük miktara tüm kayak ekipmanı ve kıyafetlerini kiralayabiliyorsunuz.

En Hızlı Gelişen Kayak Merkezi Erciyes

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Erciyes Kayak Merkezi Eğlence

Sürekli gelen yatırımlar sayesinde çok hızlı bir ivme ile gelişen Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Erciyes A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Türkiye’deki en teknolojik mekanik taşıma sistemine sahip olan merkezde, saatte 26 bin kişi pistlerin başlangıç noktalarına konforlu bir şekilde taşınabiliyor.

Toplam uzunluğu 100 kilometreye yaklaşan kayak pistleri ise kayağa yeni başlayanlardan, profesyonellere kadar hitap ediyor. Ayrıca merkezde Dünya ve Avrupa Snowboard turnuvalarına ev sahipliği yapabilecek kadar gelişmiş Snowboard pistleri de mevcuttur.

Otel ve ulaşım sorunu hiç yaşamayacağınız kayak merkezine, otogar ve şehir merkezinden dolmuşlar ile dahi ulaşım sağlanabilmektedir.

Kış Sporlarının Cenneti Uludağ

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Uludağ Manzarası

Türkiye’nin tartışmasız en önemli kış turizm merkezi olan Uludağ, Kış sezonu boyunca Türkiye’nin en kalabalık noktası olmaya devam ediyor. İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığının yanına modern pistleri ve gece hayatı cazibesi de eklendiği için sezon boyunca dolu olan Uludağ, kar sorunu çekmeyen kayak merkezlerimizden.

Kar kalınlığı sezon boyunca 2 metre civarında olurken, Uludağ’da iki kişinin günlük toplam maliyeti 800 lira civarında olabilmektedir. Hafta içi seyahat ederek veya erken rezervasyon imkanlarını kullanarak Uludağ Kayak Merkezi’nde çok daha uygun fiyatlara kayak yapabilirsiniz. Uludağ’da kayak, snowboard gibi disiplinlere ek olarak Helikopter kayağı ve  kar motoru ile gezinti gibi adrenalin dolu aktiviteler de mevcuttur.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde Kayağa Doyacaksınız

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Ilgaz Kayak Merkezi

Az bilinen kayak merkezlerimizden bir tanesi olsa da geleceği çok parlak olan Ilgaz Kayak Merkezi, muhteşem bir doğaya ve çam ormanlarına sahip Ilgaz Dağı üzerine kurulmuştur. Kastamonu ve Çankırı’nın tam ortasında bulunan bölgede konaklama tesisleri de mevcuttur.

Özellikle sömestr zamanında çok yoğun olan merkezde, pistlerin başlangıç noktasına teleskiler ve chair liftler ile ulaşım sağlanmaktadır. Lift sırası beklememek için sömestr dışı dönemlerde tatil programlarınızı yapmanızı öneriyoruz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir