Kartepe Kayak Merkezi - Lift

Türkiye’de Kayak Sporu Nerelerde Yapılıyor?

Ülkemizde kayak sporları son zamanlarda oldukça profesyonelleşmiştir. Kış sporlarına ilgi duyanların özellikle yoğunlukla kayak sporu yapmayı tercih etmesi kayak turizmi açısından da önemli bir sürece işaret ediyor. Bu anlamda oldukça kurumsal bir çizgi izleyen ve hatta yurt dışına göre değerlendirildiğinde son derece gelişmiş olanaklar ile hizmet veren ve kayak sporuna ciddi katkılarda bulunan kayak merkezleri mevcuttur. Kayak sporuna destek veren kayak merkezi bölgelerinin başında Uludağ Kayak Merkezi’dir.

Türkiye’nin En Büyük Kayak Merkezi Uludağ

Hazarbaba Kayak Merkezi - Kayak

Uludağ Kayak Merkezi ülkemizin en büyük ve en donanımlı merkezlerinden biridir. Bir diğer ayak merkezi ise Kayseri’de bulunan Erciyes kayak merkezidir. Kartalkaya kayak merkezi ise bir kayak sporu anlamında kayak organizasyonlarına destek veren tesislerden biridir. Özellikle Kartalkaya coğrafik açıdan da turist anlamında sıkça tercih edilen yerlerden biridir. Erzurum bölgesinde yer alan Palandöken kayak merkezi ise hem kış olimpiyatları hem de diğer organizasyonlar anlamında pek çok kayak sporu maçlarına ev sahipliği yapan yerlerden biridir.

Türkiye’de Kayak Sporu Yapılan Bölgeler

Ilgaz Kayak Merkezi - Pist

Ülkemiz kayak sporunun gelişimi anlamında kayak merkezlerinin fazla olması nedeni ile oldukça şanslı bir konuma sahiptir. Özellikle kış aylarında kış sporlarına ilgi duyan kesim farklı bölgelerde kayak sporunu tercih ediyor. Bu nedenle başta Palandöken olmak üzere pek çok kayak merkezi bulunuyor.

Bir diğer önemli kayak merkezi ise; Kars bölgesinde yer alan kayak severler tarafından hemen hemen dünyanın pek çok yerinden sporcu ve ziyaretçi alan Sarıkamış Kayak Merkezi önemli bir konumdadır. Davraz Kayak Merkezi ise kayak sporuna yeni başlayanlar için güvenli parkurları ile tercih edilen yerlerden biridir. Ayrıca profesyonel sporcular içinde sunduğu yeterli parkurları ile de sıkça tercih edilen yerlerden biridir.

Bu kayak merkezlerinde kayak federasyonu tarafından çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Özellikle pek çok alanda milli maça ev sahipliği yapan Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde ise pek çok turnuva ve maçlar düzenleniyor. Organizasyonlar anlamında önemli bir konuma sahip olan yer ise Uludağ pistleri olarak tercih edilmektedir. Ülkemizde pek çok kayak merkezi kayak sporunun gelişimi anlamında hizmet veriyor. Bunlar arasında Ilgaz Kayak Merkezi diğer tesislerdendir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir