Snowboard Hakkında Merak Edilen Herşey

Türkiye’de Akla Gelen Kayak Merkezleri

Kayak merkezi dendiği zaman Türkiye’de akla gelen merkezler, bir elin parmağını ancak geçebiliyor. Bilinmeyen ise Türkiye’de çok daha fazla kayak merkezinin bulunuyor olması. Ülkemizde kayağa olan ilgi oldukça sınırlı olduğu için henüz kayak merkezlerimizin birçoğu sadece bölge halkına hizmet vermektedir.

Geniş bir araştırma sonucunda, Türkiye’deki faal halde bulunan tüm kayak merkezlerini tespit ettik. Bu kayak merkezleri ile alakalı bilgileri, yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Kış aylarının gelmesi ve dağların karlar ile kaplanması ile beraber, kayak tatili planları da hız kazandı. Kayağa ek olarak sucuk ekmek, şömine keyfi, SPA merkezleri, konforlu ve manzaralı odalar da kayak tatilinin diğer cazibe nedenleri.

Coğrafi yapısının zenginliği sayesinde Türkiye’de sadece kayak değil, onlarca farklı Kış sporu verimli bir şekilde uygulanabilmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi

Kış Tatili Yapabileceğiniz Kayak Merkezleri

İlk sırada, Palandöken yerine muhtemelen Uludağ’ı görmeyi beklediniz. Aslında bu iki kayak merkezi de çok iyi fakat gerçek bir kayak deneyimi yaşayacağınız en donanımlı kayak merkezi kesinlikle Palandöken.

3185 metrelik zirveye sahip olan merkez, olimpik kayak pistleri ve modern otelleri ile dünyanın da sayılı Kış sporları merkezleri arasında. Olimpiyatların düzenlenmesinden sonra bölgeye yerli turist sayısına yakın bir yabancı turist ziyareti de görülmektedir. Toz kar türüne sahip olması ve 3 metrelik kar kalınlığı ile Snowboard ve Kayak sporları verimli yapılabiliyor.

Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve en uzun pistine sahip olan Palandöken, ağırlıklı olarak profesyonel kayak sporcuları tarafından tercih edilmektedir. Öyle ki kesintisiz 8 kilometrelik parkuru ile kayakçıları cezbeden bir yöne sahip. Palandöken’de Snowboard tutkunları için özel hiç dokunulmamış doğal pistler de bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi

Bof Hotel Uludağ 1

Çok fazla otorite tarafından en iyi kayak merkezi olarak gösterilen Uludağ, gece hayatının hareketliliği ve konaklama olanaklarının çok fazla olması sayesinde, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kayak merkezidir.

Bölgede sadece kayak değil, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü gibi sporları yapma imkanı da bulunuyor, Uludağ’da yine kamp da yapabiliyorsunuz.

5 aylık kayak sezonu boyunca 2-3 metre arası kar kalınlığına sahip olan Uludağ, Helikopter Kayağı gibi adrenalin dolu Kış sporlarının da yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi - Genel

Çok ziyaret edilmese de kesinlikle 3 numarayı hak eden, yatırım alsa kesinlikle ilk sırayı kimseye kaptırmayacak bir kayak merkezi. 2634 metre yüksekliğindeki Çamurlu Dağı üzerinde bulunan kayak merkezi, az sayıda piste sahip olmasına rağmen kar kalitesi ile ön plana çıkıyor.

Dünya’daki kayak merkezlerinin adeta başkenti konumunda olan İsviçre Alplerinde bulunan kar kalitesinin aynısını pistlerinde bulunduran Sarıkamış, profesyonel kayak ve Snowboard sporcuları için çok ilgi çekici bir bölge. Ağırlıklı olarak profesyoneller tarafından tercih edilse de acemiler için uygun parkurlar da bulunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

İstanbul'a Yakın Kayak Merkezleri - Kartalkaya

Bolu’nun güneydoğusunda yer alan Köroğlu Dağları üzerine konuşlanmış olan Kartalkaya, Uludağ’ın en önemli rakibi. Kartalkaya’da 2 ana otel grubu, tüm pistlerin kullanım hakkına sahip ve konuklarına 5 farklı lüks otel ile konaklama imkanı sunuyorlar. Türkiye’nin ilk ve en büyük Snowpark’ına da sahip olan Kartalkaya Kayak Merkezi, bu yönü ile profesyonel Snowboard tutkunları için cazibe merkezidir diyebiliriz.

Pistlerin başlangıç noktasına kayak severler telesiyej, teleski ve baby lift sistemleri ile taşınmaktadır. Kısa süren kayak sezonu nedeni ile Kartalkaya sömestr, hafta sonu ve yılbaşı gibi dönemlerde inanılmaz kalabalık olabiliyor. Bölgede kayak tatili yapmak isteyen konuklarımıza, erken rezervasyon imkanlarını değerlendirmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

Saklıkent Kayak Merkezi

2019 Yılında Gitmeniz Gereken 4 Kayak Merkezi-Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya sınırları içerisinde yer alan Saklıkent’in en dikkat çeken özelliği, Dünya’nın en güneyde bulunan Kış sporları merkezi olmasıdır. Antalya gibi bir Yaz şehrinde olmasına rağmen ziyaretçilerine 4 ay boyunca verimli kayak tatili imkanı sunan Saklıkent Kayak Merkezi’nde 4 farklı pist bulunmaktadır. Bu pistlerde her seviyeden sporcu faydalanabilmekte ve ayrıca kızak keyfi yaşamak isteyenler için de ayrı bir pist bulunuyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi - Pist

Tek bir otel alternatifi olması nedeni ile çoğu zaman yer bulunamayan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a olan yakınlığı nedeni ile ciddi sayıda günübirlik ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Sapanca Gölü manzarası ve ormanlık alanları ile konuklarını büyüleyen merkez, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5 kayak merkezinden bir tanesidir.

Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye ise konuklara muhteşem yeme içme imkanlarının yanı sıra uygun fiyatlı kayak ekipmanları alışverişi imkanı da sunmaktadır.

Ülkemizde yukarıdaki kayak merkezlerine ek olarak Erciyes, Hesarek, Ilgaz, Ergan Dağı, Yıldız Dağı, Atabarı, Kandilli, Güzeldağ, Arkut Dağı, Ladik, Kop Dağı, Bozdağ, Zigana, Yolaçtı, Eleşkirt Güneykaya, Bubi, Rahva, Ahlat, Bitlis, Davraz, Çirtkaya ve Elmadağ Kayak Merkezleri de aktif olarak konuklarına kayak aktivitesi imkanlarını sunmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir