Türkiye Kayak Milli Takımı Var mı?

Kayak sporu ilk önce Rusya, Finlandiya,  İsveç ve Norveç gibi ülkelere yapılmaya başlanmıştır.  Daha sonraki yıllara, uluslararası Kayak Federasyonu’nun faaliyet göstermesi ile birlikte kayak sporu da resmi bir yapıya sahip olmuş ve Orta Asya Türkleri kadar gelişmiştir. Türkiye Kayak Milli Takımı da bu süreçte oluşmuştur. 5 farklı kategoriye ayrılan kayak sporu kısa zamanda ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Yapılan yarışmalarda başarılı kayak sporcuları arasında 1 ve 2 seçilenler kayak milli takımına girerek milli unvanını alabilmektedir.  Türkiye Kayak Milli Takımı yaklaşık 2 gün süren milli takım seçmelerinde başarılı olan sporculardan oluşmaktadır.

Türkiye Kayak Milli Takımı Hedefleri Nelerdir?

 Türkiye Kayak Milli Takımı

 Türkiye Kayak Mili takımını ilk hedefleri elbette uluslararası kayak yarışlarında ülkelerinin ilk sıralara getirebilmektedir. Türkiye kayak milli takımı,  eğitmenlerin yardımı ile çeşitli eğitimlerden geçen kayak sporcuları ülke içinde düzenlenen kayak yarışmalarından üstün başarıyı gösteren kişilerden oluşmaktadır. Ülkemizin çeşitli kesimlerinde yarışmalara takılan milli takım üyeleri puanlarını aşağıya çekmek için çeşitli yarışmalara katılmaktadır.  Türkiye kayak milli takımına girmek için kayak sporcuları Palandöken kayak merkezinde düzenlenen yarışlarda zorlu pistlerde yarışmaktadırlar. Milli takımda yer almak isteyen kayak sporcularının uzun yıllar kayak yapmış ve bu alanda profesyonelleşmiş kişiler olması gerekmektedir.  Ayrıca kayak milli takımında kayaklı koşu, alp disiplini, artistik buz pateni kayakla atlama gibi farklı branşlarda 8 sporcudan oluşmakta ve takımın başında da 3 tane idareci,5 tane antrenörler ve bir tane de fizyoterapist yer almaktadır.

Türkiye’nin Kış Sporlarında Başarısı Nedir?

 Türkiye Kayak Milli Takımı - Genel

Ülkemiz;  Türkiye Kayak Federasyonu ve Gençlik Spor bakanlığını destekleri ile kış sporlarında çok iyi yerlere gelmiş bulunuyor. Erzurum ‘da çok iyi şartlarda çalışan Türkiye milli takım üyeleri de ülkelerini dünya birincisi yapmayı hedeflemektedir. Türkiye kayak federasyonun ilk yıllarında kayak sporcuları kayak atlama branşında birinciliği elde etmiş ve ülkemizi kış sporları dalında üstün başarılara ulaştırmışlardır.  Kayak atlama yarışında bir Türk sporcunu üstün başarısı sayesinde madalyan kazanması ile sportif başarıya imza atmıştır. Ülkemizde kayaklı koşu da milli takıma sporcu veren ilimizde Muş’tur. Ancak burada kayak merkezi olmadığından dolayı sporcular antrenmanlarını 10 km uzaklıktaki Karlıdere köyünde yapmaktadırlar.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir