Türkiye Kayak Merkezleri Açısından Zengin Bir Ülke

Türkiye Kayak Merkezleri

Türkiye, coğrafi yapısının zenginliği sayesinde dünyadaki en verimli kış sporları yapılabilen ülkelerden bir tanesidir. Öyle ki Türkiye genelinde 50 aktif ve 50 aktif olmayan olmak üzere toplamda 100’den fazla kayak merkezi bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda ise sizlere bu kayak merkezleri arasında en ön plana çıkanları kısaca tanıtmaya çalışacağız. Böylece kayak sezonuna girdiğimiz şu günlerde, tatil planlarınızı daha rahat oluşturabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezleri

Kartepe Kayak Merkezi - Pist

Samanlı Dağları üzerine kurulmuş olan Kartepe Kayak Merkezi, en büyük avantajı olan İstanbul’a yakınlığını çok iyi değerlendiriyor. Bu sayede neredeyse pistleri hiç boşalmayan Kartepe, kalabalık ortam sevmeyenler için ise pek uygun değil. Hafta içleri nispeten çok daha sakin olan Kartepe, muhteşem çam ormanları ve Sapanca Gölü manzarası ile adeta büyüleyici bir atmosfere sahip. Merkezde her seviyedeki kayak sporcusuna uygun pist ve parkurlar bulunmaktadır. Merkezin zirvesinde sadece tek bir otel bulunmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi - Tavsiyeler

Orta Anadolu’nun en büyük dağı olan Erciyes, muhteşem heybeti ile aynı zamanda Kayseri’nin de sembolü haline gelmiştir. Pistlerinin çok çeşitliliğe sahip olduğu Erciyes, pist genişlikleri ile de sizi oldukça şaşırtacak.

Volkanik bir dağ olması nedeni ile sizi sık ormanlar karşılamayacak fakat ödün verilen bu güzellik sizlere dümdüz pistler ile cevap verecek. Rüzgarlı ve karasal iklime sahip Erciyes, dünya genelindeki Snowboard turnuvalarına ev sahipliği yapması ile beraber, ününü giderek artırmıştır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Yılbaşında Kartalkaya Tatili Çok Eğlenceli Geçiyor-Kaya palazzo

Köroğlu Dağları üzerine kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Kartal ve Kaya otel grupları tarafından ikiye bölünmüştür. O nedenle aldığınız skipass, sadece aldığınız otele ait pistlerde geçerli olacaktır. Uludağ’ın en yakın rakibi olarak lanse edilen Kartalkaya, pahalı fiyatları ve hareketli gece hayatı bile biliniyor.

Doğal güzellikleri, modern pistleri, konaklama çeşitliliği ve Bolu mutfağı ile konuklarını cezbeden Kartalkaya, cep yakması ile de biraz can sıkabiliyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Kış Tatili Yapabileceğiniz Kayak Merkezleri

Tek dezavantajı doğuda olması olan Palandöken, dünya çapında ses getiren Olimpiyatlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede bir kayak merkezi. Öyle ki merkezde 2 adet olimpiyat pisti bulunuyor ve ziyaretçiler bu pistleri de deneyimleyebiliyor.

Halen hak ettiği ilginin çok uzağında olan Palandöken Kayak Merkezi, tam 12 kilometre uzunluğunda bir kayak pistine sahip. Avrupa ve Dünya genelinde çok az görülen bu durum, Palandöken’i çok ayrı bir yere koyuyor. Erzurum’a olan uçak seferlerinin artması ile beraber, Palandöken günümüzde yerli ve yabancı yüz binlerce turisti ağırlamaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi

Bof Hotel Uludağ 1

Ülkemizdeki kayak sporlarının başlangıç noktası olan Uludağ, 3 büyük şehrin ortasında olması ve hareketli gece hayatı sayesinde çok popüler. Çok pahalı fiyatlarına rağmen daima kalabalık olan Uludağ, dünyaca popüler pistlere sahip. Tek bir skipass ile tüm pistlerden faydalanabiliyorsunuz. Bursa şehir merkezinden, kayak merkezine direkt teleferik hattı olması da özel aracı olmayan ve ulaşım sorunu yaşayan konuklar için çok iyi bir avantaj.

Sarıkamış Kayak Merkezi

orta-cafe-sarikamis-kayak-merkezi

Çok yüksek kar kalitesine rağmen ilginç bir şekilde henüz en çok tercih edilen ilk 5 kayak merkezi arasına bile girememiş olan Sarıkamış, Çamurlu Dağı’nın Cıbıltepe bölgesinde kurulmuştur. Bölge dondurucu soğuğa sahip olsa da kar yapısı sayesinde dağda hiçbir şekilde buzlanma olmuyor.

Toz kar yapısına sahip olan Sarıkamış, bizden daha çok dünya genelinde tanınıyor. Meşhur İsviçre Alpleri’ndeki kar kalitesinin aynısına sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi, bu özelliğini 6 aylık sezon boyunca da koruyor.

Kar topu bile yapılamadığı için çığ tehlikesi de doğal olarak ortadan kalkmış oluyor. Dünya’daki tek sarıçamlı pist olma özelliği sayesinde rüzgarsız ve konforlu bir kayak keyfi yaşayabiliyorsunuz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir