Snowboard Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey-Snowboard - Ayakta Durma-snowboard-yapmak

Snowboard Sporuna Nasıl Başlanır?

Sörf, kaykay ve kayak sporlarının adeta birleşimi gibi duran snowboard, insanlığa 1961 yılında armağan edilmiş bir kış sporu dalıdır. Ayakların bağlanmış olduğu geniş bir tahta üzerinde yapılan spor, kayağa göre daha estetik hareketlere sahiptir. Sporcunun baton kullanmaması ve tek tahta üzerinde kayak yapması, sporcu için daha eğlenceli olup kayağın yönetimini de tamamen vücuda yüklemektedir.

Kayak Kıyafetleri Fiyatları Ne Kadar?

Snowboard, kayağa göre daha fazla cesaret isteyen bir spordur. Bu sporu yapacak kişilerin güçlü kaslara sahip olması ve esnek olmaları, başarılı bir snowboard için elzemdir. Zira snowboard, denge üzerine kurulu bir spor olduğu için vücuttaki tüm kasların çalışmasına ihtiyaç duyar. O nedenle kayak tatilinizde snowboard yapmayı düşünüyorsanız, aylar öncesinden kaslarınızı çalıştırmaya başlarsanız iyi edersiniz.

Bu sporun çok dik yamaçlarda ve ormanlık alanlarda yapılan türünü ekstrem snowboard denmektedir. Bu spor dalını sadece dünya çapındaki profesyonel sporcular yapabilmektedir. O nedenle hiçbir standart kayak merkezinde, ekstrem snowboard sporu için pist bulamazsınız. Türkiye’de snowboard yapmaya en uygun kayak merkezlerimiz Sarıkamış ve Palandöken’dir. Snowboard, toz ve kristal kara sahip kayak merkezlerinde daha rahat yapılmaktadır. Diğer kayak merkezleri ise özel silindirler ile pistlerdeki karları ezerek, snowboard pisti oluşturmaktalar.

Snowboard Bölümleri

 Snowboard Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey-Snowboard - Ayakta Durma

Spora adını dahi veren tahta, Snowboard Kış sporunun en önemli ekipmanıdır. Snowboard, ilk icat edildiği zaman kızak şeklindeydi ve kayak botlarının bağlanması için herhangi bir bölümü bulunmuyordu. Daha sonra kayak üreticileri, botların tahtaya sabitlenmesi halinde sporcuların bu sporu çok daha verimli olarak yapabileceklerini keşfettiler. Bu doğrultuda üretilen yeni nesil kayaklar, gelişerek günümüzdeki halini almıştır.

Sporcu ağırlığının tek tahta üzerinde olması, kayak pistlerine zarar verdiği için önceki yıllarda kayak merkezleri, snowboard yapımını yasaklamıştır. Fakat spora giderek alan ilginin önünde duramayan kayak merkezleri, ciddi yatırımlar yaparak snowboard pistleri açmışlardır. Günümüzde ise snowboard, kayaktan dahi daha çok yapılan bir spor haline gelmiş durumda. Cesaret istemesi, eğlence içermesi ve adrenalin dolu bir spor olması sebebiyle özellikle genç yaştaki kayak severleri, snowboard’a daha çok ilgi göstermektedirler.

Acemiler ve profesyonellere göre farklı stillerde üretilmiş board çeşitleri bulunmaktadır. Bu tahtalar, kayak stilinizi ve performansınızı direkt olarak etkilemektedir.

Kayak yaparken, normal botlarınız hiçbir işe yaramayacaktır. Kayak dükkanlarından kendinize bir snowboard ayakkabısı kiralamanız gerekecektir. Bu ayakkabılar hiçbir şekilde su geçirmedikleri gibi, ayağınızı sakatlanmaktan korur ve sıcak tutarlar. Bu sayede dışarıdaki hava kaç derece olursa olsun üşümez ve ayaklarınızın altındaki büyük tahtayı rahatlıkla yönetebilirsiniz. Kayak ayakkabılarınızın board üzerinde iyi sabitlendiğinden emin olmak, sizi olası kazalardan da kurtaracaktır.

Snowboard’ın bölümlerinden sonuncusu ise bağlamadır. Ayakta dengeli durmanız ve ayakkabılarınız ile tahtayı yönetmeniz için bu bağlamalara ihtiyaç duyacaksınız. Birkaç parçadan oluşan bu bağlamaların, sağlam olduğundan ve ayakkabınız hareket etmeyecek şekilde tahtaya sabitlendiğinden emin olmalısınız.

Kimler Snowboard Yapabilir?

 Snowboard Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey-Snowboard - Ayakta Durma

Fizik gücüne güvenen ve kaymayı isteyen herkes Snowboard yapabilir. Snowboard, vücudun tüm kaslarını kullandığı için iyi bir kondisyon gerektirir. Aksi takdirde, ertesi gün ve günler boyunca dayanılmaz kas ağrıları çekebilirsiniz. Kayaktaki gibi 2 tahta ve batonlar olmadığı için pistlerdeki yönünüzü tamamen vücudunuz ile belirlemek zorundasınız.

Bu sayede oldukça eğlenceli ve adrenalin dolu bir spor olan Snowboard deneyimi, size adeta yaşadığınızı hissettirecek.

Kayak merkezleri bünyesinde bulunan profesyonel snowboard eğitmenlerinden özel dersler alabilirsiniz. 3 saatlik bir snowboard özel dersi sonrasında, sporun temel inceliklerinin tamamını öğrenebilir ve kaymaya anında başlayabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir