Snowboard Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey-Snowboard - Ayakta Durma

Snowboard Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kayak sporlarının en zevkli türlerinden olan snowboard, normal kayaktan farklı ekipmanlara ihtiyaç duyar. Yazımızda, snowboard nedir ve çeşitleri nelerdir? Sorusuna yanıt arayacağız. Doğru snowboard kayağını bulmak için ise seviyenizin ve kayak stillerinizin önemi büyüktür. Acemiler için 1-2 çeşit tür olsa da profesyonel kayakçılar için oldukça fazla çeşit bulunmaktadır. Dünya’da en çok bilinen snowboard çeşitlerini aşağıda listeleyeceğiz. Bu türlerin neredeyse tamamını ülkemiz kayak merkezleri bünyesinde bulunan kayak odalarından kiralayabilir veya herhangi bir kayak malzemesi satan işletmeden satın alabilirsiniz.

Snowboard Nedir

Snowboard- Genel

All Mountain: Adından da anlaşılacağı gibi her pist için uygundur. Bol kar, sert pist veya farklı kar koşullarında sizi yarı yolda bırakmayacak bir snowboard türüdür. Performans kayağı olduğu için profesyoneller tarafından tercih edilmez fakat acemi ve orta kayakçıların muhakkak ilk tercihi olmalıdır. Kayağın tek ve iki burunlu olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır.

Snowboard Çeşitleri

Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri

Dual Snowboard: Henüz çok kullanılmıyor olsa da ilginç bir kayak türü. Ortadan ikiye bölünmüş gibi duran tasarımı ile kayakçıların pist üzerinde yürüyebilme imkanını geliştirmesi dikkat çekici.

Powder: Bol kara sahip pistler için idealdir. Ülkemizde Kartalkaya Kayak Merkezi, Powder türü snowboard için oldukça uygundur. Kar içerisinde yüzebilmesi için kuyruk kısmı, burnuna göre daha geniştir.

Yarış: Slalom yarışları için tasarlanan Alpinist kayak türleri, sert bir yapıya sahiptir. Sadece profesyoneller tarafından kullanılabilir.

Jib: Esnek olması sayesinde acemiler tarafından da kullanılır ve kısa boyları snow parklarda kullanılmaktadır. Çocuklara verilecek snowboard eğitimlerinde de kullanılabilir.

Freeride: Neredeyse her tür pist ortamında ve kar miktarında performanslı bir şekilde kullanabilirsiniz. Sert ve düşük esneklikte olması sebebiyle deneyimli kayakçılar tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Splitboard: Pist dışında kullanılan ve biraz aksiyon peşinde olan sporcular için uygundur. İki türde kullanılabilir, ikiye ayrıldığı zaman cross-country kayağına dönüşmektedir. Tekli halinde ise snowboard yapılmaktadır.

Freestyle: Akrobatik hareketler için tasarlanmış olan bu kayak çeşidi esnek ve kısadır. Bu sayede her yöne hızlı bir şekilde dönülebilmesini sağlar. Sadece pistlerde değil snow park gibi ortamlarda da kullanılmaya uygundur. Hız için uygun olmadığı gibi karın bol olmadığı pistler için de uygun değildir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir