Snowboard Hakkında Merak Edilen Her Şey

Snowboard Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kayak sporları yapmaya olan ilgi ülkemizde, Avrupa’ya nazaran oldukça geride. Özellikle son 5 yılda yapılan tanıtım ve reklam çalışmaları ile bu eksikliğimizi giderme yolunda önemli adımlar attık. Kayak sporları ve snowboarda artan ilgi ve merak, elbette kayak ve snowboard’a dair soruları da beraberinde getiriyor. Bugünkü yazımızda, sizler için kayak sporları ve snowboard hakkında merak edilenlere değineceğiz ve en sık sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Snowboard Satın Almalı Mıyım?

Kayak Tatiline Çocuklar İle Gidilir Mi?

Bu, snowboard tecrübeniz ile doğru orantılıdır. Eğer her sene kayak tatili yapıyorsanız ve bu sporda artık ciddi bir deneyim kazanmışsanız, kayak stilinize en uygun boardı satın alabilirsiniz. Henüz bu aşamada değilseniz, satın almanız büyük bir hata olacaktır. Kiralama seçeneğine yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi Boy Board Almalıyım?

Kayak sporları ve Detayları Hakkında Bilgiler

Snowboard boyunu belirleyecek olan en önemli etken kilonuzdur. Bunun sebebi de snowboard’daki en önemli şeyin tahtaya yapacak olduğunuz basınç olmasıdır. O nedenle kullanıcının kilosu arttıkça, snowboard boyu da uzar. Bu sayede sporcu, çok daha geniş bir alanda basınç uygulama imkanı bulur. Bu değerler her snowboard ürününün üzerinde bulunur. Profesyonel sporcular, kendi kayış stillerine göre kilolarına uymayan tahtaları tercih edebilirler.

Freestyle Nedir?

Snowboard Hakkında Merak Edilen Herşey

Snowboard’ı diğer kayak türlerinden ayıran ve eğlenceli kılan stildir. Rampalardan atlama, her engeli fırsat bilip zıplama ve hatta bazen uçma ile sonuçlanan akrobatik hareketler bütünüdür. Hıza bağlı bir spor olmadığı için esnek tahtalar tercih edilmelidir.

Freeride Nedir?

Snowboard Hakkında Merak Edilen Herşey

Bol karda pist veya pist dışında yapılan snowboard stilidir. Hız gerektirdiği için özellikle burun kısımları sert tahtalara ihtiyaç duyar. Bu stilde daha uzun boardlar tercih edilir, bu sayede bol karda tahtanın batmaması sağlanır.

Snowboard Yaparken Kask Kullanmak Zorunlu Mu?

Kayak Öncesi Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Kış tatili için gittiğiniz kayak merkezleri, kask kullanımını zorunlu kılmamış olabilir fakat siz kendi sağlığınıza önem veriyorsanız mutlaka kask kiralamalısınız. Kayak sporlarının her türü, sürat içerir ve düşmek bu sporun karakterinde vardır. Sadece yüksek hızlarda düşmek değil, düşük hızlarda dengesiz düşüşler de dahi kafanızı bir yerlere burabilirsiniz. Bu nedenle satın almasanız bile kendiniz ve çocuklarınız için mutlaka kask kiralayınız.

Snowboard Nereden Satın Alınır?

kayak tecrübe gerektiren bir spor

İnternet, her sektörde olduğu gibi kayak ekipmanları sektöründe de hayatımıza çok hızlı girdi. Güvendiğiniz markaların, sezon sonu fırsatlarını değerlendirerek uygun fiyatlı boardınızı satın alabilirsiniz. Fiyat konusuna çok takılmayanlar ise AVM’lerde bulunan spor mağazalarından veya kayak merkezlerindeki kayak dükkanlarından snowboard satın alabilirler.

Neden Bol Kar?

Kayak Tatili İçin Öne Çıkan Özellikler

Snowboard ve özellikle freeride stili için bol kar tercih edilir. Bol karda kaymak, dünya üzerinde yaşayabileceğiniz en güzel hislerden birisi olabilir. Hızlandığınızda kendinizi adeta uçuyormuş gibi hissedeceksiniz. Burada amaç karın bol olması sebebiyle, zemini ve zeminden gelecek darbeleri hissetmemektir.

Elbette bol karda kaymak için uygun ekipmanlarınızın olması gerekir. Normalden daha uzun boardlar ile kaymalısınız ve kayarken tüm ağırlığınızı kayağın orta kısmına vermelisiniz. Bu sayede yüksek hızda dengede durabilir ve kayağın uç kısımlarının kara batmasını engellemiş olursunuz. Bu nedenle freeride stili için geniş ve uzun kayaklar tavsiye edilir, bu sayede ağırlığınıza rağmen kayak batmaz ve adeta bol karın üzerinde yüzer.

Elinizde daha kısa ve dar bir kayak bulunuyorsa, bol kar üzerinde kaymak için biraz teknik bilmeniz gerekecektir. Bu kayakların batmasını engellemek için ağırlığınızı ortadan biraz daha arkaya vermelisiniz fakat bu çok ince bir noktadır. Bu dengeyi sağlayamadığınız durumda, bu sefer kayağın arka kısmı kara gömülecek ve sırt üstü düşmenize sebep olacaktır. Kendi kayağınız bu stil için uygun değilse kendinizi zorlamak yerine geniş ve uzun bir board kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir