Snowboard Nedir ve Nasıl Yapılır?-Snowboard

Snowboard Detayları

Kış sezonuna girmemiz ile beraber milyonlarca insanı, tatlı bir tatil telaşı sarmış durumda. Her kış tatili, kayak severler için yeni bir heyecan ve yeni maceralar tutkusunu da beraberinde getirmektedir.Yağan karları sadece izlemekle yetinmeyip bir fırsata çevirmek istiyorsanız, bu kış snowboard öğrenmeniz için sizi teşvik edebiliriz. Normal kayağa göre çok daha eğlenceli olan ve ülkemizde son 5 yıla ciddi bir gelişme gösteren Snowboard, Türkiye’deki birçok kayak merkezindeki modern Snowboard pistlerinde yapılabiliyor.

Akrobatik hareketlere sahip olması ve tek bir board üzerinde yapılıyor olması sayesinde adrenalin dolu olan bu spor, daha çok gençler tarafından tercih edilmektedir. Bu spora başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bugünkü yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Snowboard Nedir?

Bembeyaz Bir Kayak Tatiline Hazır Olun-Uludağ Kayak

Kayaktan yaklaşık 40 yıl sonra keşfedilen Snowboard, ilk olarak 1961 yılında su üzerinde yapılmıştır. Sonraları kar üzerinde de yapılabileceği keşfedilerek, pistlere özel boardlar tasarlanmıştır. Bu eğlenceli spor ne yazık ki Türkiye’de çok geç hayat bulmuştur. Kayak merkezi yöneticilerinin pistlere zarar verdiği gerekçesi ile yıllarda ülkeye sokmadıkları bu spor dalı, insanların yoğun talebi sonrasında kendine özel pistlerin tasarlanması ile günümüzde en az kayak kadar tercih edilen bir aktivite haline dönüşmüştür.

Snowboard’a Nasıl Başlanır?

Snowboard Hakkında Merak Edilen Herşey

Kayağın başlı başına çok zor bir spor olarak göründüğünü biliyoruz. Çok da kolay olduğunu elbette söyleyemeyeceğiz fakat sadece 2-3 saatlik bir özel ders ile yaptığınız spordan inanılmaz keyif alacağınızın garantisini verebiliriz.

Snowboard yaparken, kullanacağınız board stili yapacağınız spora direkt olarak etki etmektedir. Yumuşak boardlar, dik ve kuyruklu boardlar ile sert boardlar olarak board türlerini 3’e ayırabiliriz.

Kayağa ilk kez başladığınızı düşünürsek, yumuşak ve geniş bir board seçimi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu türdeki boardlar sayesinde dönüşleriniz daha rahat olur ve dengede kalma biri bir sorun yaşamazsınız. Bu boardlar, siz isteseniz de çok yüksek hızlara ulaşamazlar. Bu nedenler ile yumuşak ve geniş boardlar, Snowboard sporuna yeni başlayanlar için uygundur.

Dar ve sert boardlar ise profesyoneller tarafından tercih edilmektedir. Buradaki amaç, hakimiyeti tamamen kayakçının bedenine aktarmaktır. Bu sert board sayesinde, kayak sporcusu zemini tamamen hisseder ve rotasına bedeni ile karar verir. Dar ve sert olması sayesinde bu boardlar ile çok yüksek hızlara ulaşılabilir.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tüm eğitimlerde ilk yapılacak şey, sporcunun rehber ayağının keşfedilmesidir. Rehber ayak, genel olarak herkes tarafından topa vurduğumuz yani daha iyi kullandığımız ayak olarak bilinse de bu yanlıştır. Kayma refleksini ilk olarak hangi ayağınızın yaptığını bulmanız gerekecektir. Sert bir zeminde kaymaya çalışın, refleks olarak bir ayağınız kendisini öne atacaktır. İşte bu rehber ayağınızdır.

Başlangıç aşamasında mutlaka eğitim pistlerinde takılmanız gerekir, bu pistlerin eğimi düşük olduğu için yüksek hızlara ulaşamazsınız.

Snowboard yaparken en önemli hususlardan birisi de, board ile bir bütün hale gelmiş olmanızdır. Kayak botunuzun, board ile tam bağlandığına kesinlikle çok dikkat edin. Botunuz bağlı durumdayken, ayaklarınızı hareket ettirebiliyor veya topuğunuzu kaldırabiliyor olmanız, tehlikenin işaretidir. Gevşek bağlanan botlar, bilek incinmeleri ve hatta kırıklarına kadar istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu konuda kayak mağazasındaki görevlilerden yardım alabilirsiniz.

Snowboard Nasıl Öğrenilir?

Kayak Tatiline Çocuklar İle Gidilir Mi?

Pistlerde geçirecek haftalarca zamanınız bulunmuyorsa, Snowboard öğrenmenin en iyi yolu özel ders almaktır. Özel dersler maliyetli gibi görünse de, alacağınız 2-3 saatlik özel ders ile güzel bir kayak tatili geçirebilirsiniz. Aksi takdirde, onca masraf yaparak geldiğiniz kayak tatilinden hiç kayamadan dönme ihtimaliniz de bulunuyor.

Özel ders maliyetleri yüksek geliyor ise uygun fiyatlı kayak merkezlerini seçebilir veya grup halindeki özel derslere katılabilirsiniz.

Türkiye’de Snowboard yapmak için Sarıkamış, Erciyes, Kartalkaya, Uludağ ve Kartepe kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir