Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

Profesyonel Kayak Oyunları Ne Zaman Yapılır?

Kış sporları ile ilgilenen ve kayak sporunu profesyonel olarak yapan kişiler için her yıl kayak oyunları düzenleniyor. Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen kayak oyunları ilgili kişilere duyurular olarak bildiriliyor. Profesyonel kayak oyunları, kış sporlarına ilgi duyanların büyük beğenisini topluyor. Kayak sporu tutkunları için düzenlenen kayak oyunları belli günlerde belirlenen kayak merkezlerinde yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan kayak merkezlerinde kayak oyunlarının hangi tarihlerde yapılacağını federasyonunun internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Federasyon üyesi kayak sporcuları etkinlikler ve kayak oyunları konusunda görevliler tarafından bilgilendirilerek oyunlara katılımları sağlanıyor.

Profesyonel Kayak Oyunları Hangi Merkezlerde Yapılır?

Balayı Çiftleri İçin En Özel Kayak Merkezi ve Otelleri - kayak merkezi

Ülkemizde kayak konusunda profesyonel çalışmalar yapan belli merkezler vardır. Gelişmiş pistlere ve imkânlara sahip kayak merkezleri her yıl düzenlenen kayak oyunları etkinlikleri ile sporculara heyecan dolu anlar yaşatıyor. Başlıca kayak merkezleri; Bolu Kartalkaya, Uludağ Kayak Merkezi, Palandöken, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe, Ilgaz, Davraz, Bitlis, Bubi, Yolaçtı Kurucadağ, Zigana, Saklıkent, Bozdağ, Atabarı, Kop Dağı, Ladik Akdağ, Bolu Gerede, Muş ve Kandilli’dir. Türkiye’nin en büyük kayak merkezleri olan bu alanlarda her yıl kayak sporcuları için çeşitli etkinlikler ve yarışmalar düzenleniyor. Kayak sporu alanında alp disiplini, kayaklı koşu, snowboard, kayaklı atlama, biathlon branşlarında kayak oyunları düzenlenmektedir. Kayak sporcuları kendi branşlarında yapılacak olan kayak oyunları konusunda federasyondan bilgi alarak oyunlara katılmaktadır.

Profesyonel Kayak Oyunları Ne Zaman Yapılır?

Dünyanın En Uzun Kayak Pisti: Cortina Kayak Merkezi - kayakçılar

Kayak oyunları her yıl kış mevsimi süresince devam etmektedir. Türkiye Kayak Federasyonu’nun belirlediği etkinlik tarihleri çerçevesinde yapılır. Yarışlarda kayak sporcuları kendi branşlarına uygun kayak oyunlarının hangi tarihlerde yapılacağını takip ederek kayak oyunları için kayıt yaptırır. Federasyon tarafından yapılan kayıtlarda sporcuların belli şartları taşıyor olmaları gerektiği bildirilir. Eğer sporcu kayak oyunlarına katılmaya uygun özelliklerde ise, yapılacak yarışma için belirlenen gün ve saatte oyunların yapılacağı yerde bulunması istenir.  Örneğin 2017- 2018 döneminde kayak oyunları büyükler için Aralık ayında Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde, minikler için Şubat ayında Bursa Uludağ’da düzenlenmiştir. 2018-2019 dönemine ait kayak oyunlarının hangi tarihlerde nerede yapılacağı kayak federasyonu tarafından duyurulacaktır. Kayak sporcuları etkinlikleri takip ederek oyunlara katılabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir