Palandöken Kayak Merkezi - Kayak Pistleri

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un batısında bulunan kayak merkezi, soğuk ve karasal iklim sayesinde çok uzun bir kayak sezonuna sahiptir. Ülkemizin en popüler kayak merkezleri arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi, üzerinde düzenlenen Uluslararası Kayak Organizasyonları sayesinde çok daha popüler hale gelmiştir. Palandöken Kayak merkezi, dağın 2.200 metrelik bölümünden başlayıp, zirvesi olan 3176 metrede son bulmaktadır. Dağın zirvesinde bulunan ejder tepesi ise çok zor ve tehlikeli bir pist olması ile meşhurdur. Merkeze çok yakın olan Konaklı Kayak Merkezi de çok farklı kış sporlarının uygulanabildiği bir merkezdir, bu yönde bir ilginiz varsa incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kasım ayında başlayan kayak sezonu, Mayıs ayına kadar sürmektedir. Ziyaretçileri pist başlangıç noktasına taşıyan, 4.500 kişi/saat kapasiteli 5 farklı telesiyej sistemi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak teleski ve baby lift sistemleri de bulunmaktadır. Yerli turist kadar yabancı turistin de bulunduğu Palandöken, sömestr gibi zamanlarda oldukça yoğun olmaktadır. Buna rağmen konaklama imkanları çeşitli olduğu için fiyatların bir hayli uygun olduğunu söyleyelim. Batıdaki kayak merkezleri, Palandöken’in yarısı kadar bile imkanlara sahip olmamalarına rağmen 2 katı fiyat çekmekteler.

Palandöken Kayak Merkezi’nde Tatil

Palandöken Kayak Merkezi - Pist

Çok nadirde olsa Palandöken’de kar eksikliği yaşanabiliyor bu da bazı pistlerin kapanmasına sebep oluyor. Böyle sürprizler ile karşılaşmamak için yola çıkarken mutlaka kar kalınlığını ve hava durumunu meteorolojinin sitesinden kontrol etmenizi öneriyoruz.

Ülkemizin ve dünyanın en zorlu pistlerine sahip olan Palandöken, bu sayede yabancı ve yerli profesyonellerin en çok tercih ettiği pisttir. Bunun yanı sıra kayağa daha ilk kez başlayacak sporcular için de çok kolay eğitim pistleri bulunmaktadır. Kaymayı bu pistlerde düşe kalka öğrenmek yerine özel bir ders almanızı tavsiye ediyoruz. Özel dersler pahalı gibi görünse de kayak tatilinizden zevk almanızı sağlarlar. Bu arada Palandöken’de özel ders fiyatlarının ülkemizdeki diğer popüler merkezlerden daha uygun olduğunu söyleyelim.

Palandöken Kayak Merkezi Otelleri ve Ulaşım

Palandöken Kayak Merkezi - Konaklama

Birçok yerli ve yabancı lüks otel zinciri Palandöken etrafında bulunuyor. Bunun yanında daha uygun onlarca otel imkanı da mevcut. Ulaşım ise oldukça rahat zira kayak merkezi şehrin tam ortasında. Erzurum merkezden 5-10 dakika içerisinde Palandöken’e ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir