Erzurum Kayak Merkezi - Genel

Palandöken Kayak Merkezi Kış Sporları

Ülkemizin en büyük kayak merkezi olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde yapılabilecek sporlar ve imkanlar sayesinde, uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yaparak yurt dışında adından bahsettirmeye başlamıştır. Çok geniş ve zor pistlere sahip olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, birçok kayak disiplininin yapılmasına da imkan sağlamaktadır. Ayrıca, tesisleri ve her seviyeye uygun pistleriyle de öne çıkan Palandöken Kayak Merkezi, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. 

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Kış Sporları

Erzurum Kayak Merkezi - Pistler

Alp Disiplini

Kayak sporlarının en meşhur stili olan Alp Disiplini, kayaklar ile birlikte yapılan ve yerleştirilmiş kapıların arasından aşağıya inilen kayak türüdür. Palandöken bu stilin ülkemizde en iyi yapılabildiği kayak merkezidir.

Kayakla Atlama

Kayak sporlarının en adrenalin dolu türlerinden birisi de kayakla atlamadır. Dik bir rampadan adeta uçan kayakçılar, aşağı doğru eğimli pistte süzülürler. Bu sporda çoğu zaman 100 kilometre hızdan yukarı çıkılır. Sadece profesyonel kayakçılar tarafından yapılabilmektedir ve Erzurum’da bu imkan bulunmaktadır.

Biatlon

İnanılmaz eğlenceli olan, kayak ve tüfekli atışı birleştiren bir spordur. Kandilli Kayak Merkezi’nde bulunan özel pistlerde gerçekleştiren bu spor, çoğu zaman ulusal yarışmaları da beraberinde getirmektedir.

Kış Sporları

Snowboard

Kayaktan sonra en çok tercih edilen kış sporu olan snowboard, kayağa göre başlangıcı biraz daha zor ama daha eğlenceli olan bir türdür. Özellikle gençler tarafından tutku ile yapılan bu spor dalı tek bir tahta üzerinde yapılır. Palandöken’de bulunan snowboard pistinde bu sporu yapabilir veya yeniyseniz eğitim alabilirsiniz.

Kış Sporları

Kuzey Kombine

Takımlı ve bireysel olarak yapılan Kuzey Kombine, adından da anlaşılacağı gibi kombine bir spor dalıdır. Kayaklı koşu ile kayaklı atlamanın birleşmesi ile oluşur. Sadece Kandilli Kayak Merkezi’nde yapılmaktadır.

Serbest Stil

Kayağı bir tık öteye taşıyarak adeta sanata çeviren bir daldır. Sadece profesyonel veya bu alanda deneyimli kayakçılar tarafından yapılabilir. Palandöken Kayak Merkezi’nde serbest stil kayakçıları için oldukça verimli pistler bulunmaktadır.

Curling

Dışarıdan bakıldığında çok tuhaf olan bu spor, 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Takım halinde oynanan bir olimpiyat sporu olan Curling, Erzurum Şehir Merkezi’nde bulunan özel salonda yapılabilir.

Kış Sporları

Kış Sporları Kayaklı Koşu

Kandilli Kayak Merkezi’nde klasik veya serbest stille kayak koşusu yapabileceğiniz pistler bulunmaktadır.

Kış Sporları Heliski

Kayak sporlarının en heyecanlısı olan Heliski, ancak maceraperest ve cesur kişiler tarafından yapılabilir. Palandöken Dağları’nda yapılabilen bu zor spor, ciddi bir maliyeti de beraberinde getirmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir