Özellikler Açısından Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Kış ayları soğuk olması sebebiyle çok sevilmemesine rağmen kış sporu olan kayak veya snowboard ile uğraşanların yüzünde gülücükler açmasına sebep olmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde çok önemli ve yüksek standartlara sahip kayak merkezleri bulunmaktadır. Günümüzde kayak merkezleri sadece kayak veya snowboard değil; ATV, kar kızağı, dağ tırmanışı, doğa yürüyüşleri, Off-Road organizasyonları ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Günübirlik kayak tatili olanakları da bulunan kayak merkezlerinin hangi özelliği ile ön plana çıktığını listeliyoruz.

Türkiye’nin En Tecrübeli Kayak Merkezleri

Kış tatili, kayak, snowboard, eğlence, festival denilince akla gelen ilk yer tabii ki de Uludağ’dan başkası olamazdı. Bursa’da yer alan Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı konumundadır. Megakent İstanbul’a yakın olması sebebiyle de hem günübirlik kayak tatili yapmak isteyenler için hem de uzun süreli tatil yapmak isteyenler için ideal merkezlerden biridir. Yıl içerisinde de kayak severler tarafından en çok tercih edilen merkezlerin başında gelmektedir. 

Uludağ otelleri 1.bölge ve 2.bölge olarak ayrılmaktadır. 1. bölge otelleri daha eski ve köklü tesislerdir. 2. bölge de yer alan oteller ise daha yakın zamanda yapıldığından daha teknolojik imkanlara sahiptir.

Uludağ kayak merkezi içerisinde farklı zorluk seviyelerinde toplam 11 adet pist bulunurken, 11 telesiyej ve 6 teleski yer almaktadır.

Git Git Bitmiyor “En Uzun Pist”

Kayak yapacaklar için en önemli ve en çok dikkat edilen konu pistlerin uzunluğudur. Hiç kimse tüm gün boyunca kısa pistlerde kayak yapmayı istemez. Pistin uzunluğuna önem verenlerden iseniz kayak merkezleri içerisinde Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan Palandöken kayak merkezi tam size göre. 28 kilometreye ulaşan pist uzunluğu ile bu unvanı elinde tutan Palandöken kayak merkezinde, 2’si olimpik olmak üzere 22 adet pist yer almaktadır ve 3 metreyi aşan kar kalınlıkları ile kayak tatili beklentilerinizi tamamen karşılayacaktır.

Günübirlik Kayak Tatili İçin En İyisi

Eğer kayak tatili için çok fazla vakit bulamıyor ama yine de gitmek kayak yapmak istiyorsanız, günübirlik kayak turları sizin için uygun olacaktır. Günübirlik kayak tatili için de en iyi kayak merkezi Kartepe diyebiliriz. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Uludağ’ın alternatifi olacaktır. Pek çok firma, Kartepe günübirlik kayak turu hizmeti sunmaktadır. Kartepe kayak merkezi içerisinde 12 adet pist bulunmakta ve liftleri sayesinde kalabalık günlerde hiç zorlanmadan ziyaretçilerini ağırlayabilmektedir.

Teleferikte Zaman Kaybetmeyin

Kalabalık günlerde kayak merkezlerinin en can sıkıcı yanı teleferik kuyruğunda beklenilen andır. Tatil yapmaya gelmişsin ve bir hevesle kayak kıyafetlerini giymiş, kayak takımlarını almışsınız ama bir bakıyorsun kuyruk.

Eğer kuyrukta zaman kaybetmek istemiyorsanız önereceğimiz yer Erciyes kayak merkezi olacaktır. Türkiye’nin en gelişmiş kayak merkezi olan Erciyes kayak merkezi Kayseri’de yer almaktadır. Yüksek standartlara sahip imkanları ile sadece yurt içi değil yurt dışından da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Saatte yaklaşık 30 bin kişi taşıma kapasitesine sahip 19 adet mekanik tesis ağı özelliği ile listemizde yer alıyor. Ayrıca bu imkan sayesinde Erciyes Dağı’nın farklı bölgelerinde kayak yapma şansı da sunulmaktadır.

Orası Her Zaman Kış

Nereden bahsettiğimi büyük ihtimal anlamışsınızdır. Yılın büyük bir kısmında kar yağışı alan ve Kış sezonunun oldukça uzun sürdüğü, İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlere oldukça yakın olan Bolu’dan bahsediyoruz. Köroğlu Dağları’nın yamacında yer alan Kartalkaya kayak merkezi 3 metreyi aşan kar kalınlığı sayesinde pek çok tatilciyi memnun etmektedir. Farklı zorluk seviyelerindeki pistleri ve 11 adet mekanik tesisin imkanları ile kayak severlerin gözdesi konumundadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir