Kış Turizmi Merkezlerinden Kartalkaya

Kış Turizminin Başkenti Kartalkaya

Kış turizmi dendiği zaman Uludağ’dan sonra akla ilk gelen kayak merkezi şüphesiz ki Kartalkaya Kayak Merkezi olarak karşımıza çıkar. Bu kadar popüler olmasın da elbette İstanbul ve Ankara’ya çok yakın bir konumda olmasının büyük etkisi vardır. Bolu ili sınırları içerisinde bulunan ve şehir merkezine sadece 40 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezinin çok konforlu bir ulaşım yolu bulunmaktadır. 1982 yılında bakanlık tarafından kayak merkezi olarak ilan edilen Kartalkaya, kış turizmi için çok önemli bir değer olarak öne çıkmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi, Köroğlu Dağları’nın sert rüzgarlara maruz kalmayan bir yamacında kurulmuş durumdadır. Bu yamacın kayılabilir alanı ise 1850 ile 2200 metre arasında bulunmaktadır. Kayak alanı haricinde kalan bölgeler ise neredeyse tamamen çam ormanları ile kaplıdır.

Kış Turizmi ve Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış Turizmi Merkezlerinden Kartalkaya

Merkez içerisinde zorluk derecelerine göre değişen 25 farklı pist bulunmaktadır. Bu pistlerin uzunluğu 40 kilometreden fazla olup pistler arası ulaşım ise 18 adet mekanik araç ile sağlanıyor. Kartalkaya’da bulunan toz kar türü, bu kayak merkezini ülkemizdeki tüm diğer kayak merkezlerinden daha kaliteli pistlere sahip kılmıştır. Bu toz kar türü sadece Aralık ve Ocak aylarında görülmektedir, daha sonraki aylarda ıslak kara dönecektir.

Kartalkaya Kayak Merkezi hem acemi hem de çok profesyonel kayak severlere hitap edebilecek pistlere sahiptir. Öyle ki pistte çok zor seviyenin üstünde 1 adet de tehlikeli pist bulunmaktadır. Bu pistte sadece profesyonel ve milli kayak sporcuları kaymaktadır. Pistler oldukça eğimli olduğu için deneyimli kişiler için dahi tehlikeli olabilir.

Çevresi çam ormanları ile kaplanmış adeta saklı bir cennet olan Kartalkaya, kayak tatilinin yanında size unutamayacağınız anılar da biriktirmenizi sağlayacak. Merkezde konaklamak istemeyen daha doğrusu konaklama fiyatlarını yüksek bulan okurlarımız için Sarıalan Yaylasını önereceğim. Hem muhteşem bir görüntüye sahip hem de içerisinde dağ evleri ile farklı bir konaklama konsepti sunan yayla, yaz aylarında da sapsarı çiçekleri ile inanılmaz bir görüntüye sahip oluyor.

Kış Turizmi Merkezlerinden Kartalkaya

Lüks otel konsepti ile konaklama isteyen okurlarımıza ise Dorukkaya otelini tavsiye ediyorum. Fiyatlar yüksek olsa da tatil planlarınızı yaz aylarında yapıp erken rezervasyon imkanlarından faydalanarak bu otelde ve tepede bulunan diğer 4 otelde de uygun fiyatlar ile konaklayabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir