Kayak Sözlüğü - telesiyej

Kış Tatili Planlayanlara Özel | Türkiye Kayak Merkezleri

Dört mevsimin doyasıya yaşandığı ülkemizde, her mevsimde ayrı bir tatil imkanı var ve Türkiye kayak merkezleri özellikle son yıllarda yaz turizmi olduğu kadar kış turizminde de önemli ölçüde söz sahibi olmaya başlamakta ve yıl boyunca çeşitli bölgelerde binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sizler için Türkiye’de bulunan birçok kayak merkezini listeledik. 

Türkiye Kayak Merkezleri Listesi

Uludağ Kayak Merkezi  / Bursa

Uludağ Kayak Merkezi'ne Nasıl Gidilir? Tesisler

Tabi ki Türkiye’nin kayak merkezleri listesinin ilk sırasında Uludağ’dan başkası olamazdı. Biliyoruz ki sizin de aklınıza ilk burası geldi. Ancak Uludağ sadece Türkiye’de değil dünyada marka olmayı başarmış nadir kayak merkezlerinden biridir. Her yıl eğlenceleriyle, aktiviteleriyle, festivalleriyle ve kayak pistlerinin kalitesi sebebiyle binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Uludağ için en iyi dönem 20 Aralık – 20 Mart olarak belirtilmektedir. 

Kartalkaya Kayak Merkezi  / Bolu

Yılbaşında Kartalkaya Tatili Çok Eğlenceli Geçiyor-Kaya palazzo

Bolu’nun heybetli Köroğlu Dağları’nın zirvesinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, kayak severlerinin yanı sıra kartpostallık manzaralarıyla da birçok ziyaretçi çekmektedir. Bolu şehir merkezinden 28 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezine toplu taşıma hizmeti ile çıkmanız mümkün. Kartalkaya’da sezon 20 Aralık’ta açılmakta ve 20 Mart’a kadar sürmektedir. 

Kartepe Kayak Merkezi / Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi - Lift

İstanbul’a yakın bir diğer kayak merkezi de Kartepe’dir. Tüm kayak merkezlerinde olduğu gibi muhteşem manzarası ve Sapanca Gölü ile çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Yamaç paraşütü, doğa yürüyüşleri gibi aktivitelerin yapıldığı kayak merkezinde, farklı seviyelerde 4 adet pist bulunmaktadır. 

Sarıkamış Kayak Merkezi / Kars

Türkiye'de Kayak Yapabileceğiniz En Güzel 7 Yer-Sarıkamış Kayak Merkezi

2600 metre rakıma sahip Sarıkamış Kayak Merkezi, 20 Aralık – 20 Mart tarihleri arasında oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kar kalınlığının 1,5 metreyi bulduğu kayak merkezinde, sadece Alp Dağları’nda görülen “Kristal Kar” özelliği ile önemli bir yere sahiptir. “Kristal Kar” oldukça kaliteli bir kar çeşididir ve bölgedeki nem oranının çok düşük olması sebebiyle yağan kar donmamakta ve yağdığı andaki gibi kristalize formunu uzun süre korumaktadır. Kayak merkezinde 12 km uzunluğa varak 5 etaplı pist bulunmaktadır. Şehre havayolu, karayolu veya son yıllarda sosyal medyada oldukça popüler olan Doğu Ekspresi ile gidebilirsiniz. 

Palandöken Kayak Merkezi / Erzurum

palandöken kayak merkezi

Doğu Anadolu’nun en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezi’nde toplam 22 pist bulunmaktadır. Bu pistlerin 2’si The Fédération Internationale de Ski (FIS – Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından olimpik pist ilan edilmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi’nde sezon oldukça uzun olup 6 ay kayak yapılabilmektedir.  

Ilgaz Kayak Merkezi  / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?Nerelerde Konaklanır?-Ilgaz kayak merkezi genel görünüm

Ilgaz Dağları, bir yanı Kastamonu’da bir yanı Çankırı’da yükselmekte ve en yüksek noktası 2850 metre olarak ölçülmüştür. Ilgaz’da kar sezonu Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. İstanbul’a yaklaşık 450 km, Ankara’ya ise 200 km mesafede bulunan kayak merkezi içinde farklı zorluk seviyelerinde 3 adet kayak pisti bulunmaktadır. 

Zigana Kayak Merkezi / Gümüşhane

Türkiye'deki Ucuz Kayak Merkezleri

Gümüşhane şehir merkezine 40 kilometre mesafede bulunan Zigana Kayak Merkezi’nde sezon Aralık ayında açılmakta ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. Kayak merkezi, Karadeniz ikliminden sebep oldukça ağaçlıklı bir bölgededir ve kışın kar kayağı yazın ise çim kayağı yapılmaktadır. Tesiste, kayağın yanı sıra yamaç paraşütü, yürüyüş, safari gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi / Kayseri

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Erciyes Kayak Merkezi Eğlence

Aktif olmayan bir volkan olan Erciyes Dağı, Kayseri’ye yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunmaktadır. Karasal iklimin yaşandığı Kayseri’de kışların oldukça sert geçmesi nedeniyle Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu belirtilmektedir. Tesiste kayak için en uygun zamanın için 20 Kasım ve 20 Nisan tarihleridir.

Davraz Kayak Merkezi / Isparta

Türkiye'nin Kayak Merkezleri Dünya ile Rekabet Ediyor-Davraz Kayak Merkezi

2635 metre zirve yüksekliği ile Davraz Dağı Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Kayak merkezinde, hem amatör hem de profesyonel kayakçıların, Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kayabilecekleri 3 farklı seviyede toplam 12 pist bulunmaktadır. 

Saklıkent Kayak Merkezi / Antalya

2019 Yılında Gitmeniz Gereken 4 Kayak Merkezi-Saklıkent Kayak Merkezi

Sıcaklık sebebiyle kısa bir sezon geçiren Saklıkent Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerine sahip 5 adet pist bulunmaktadır. Torosların Beydağları bölgesinde yer alan kayak merkezi, ülkemizde sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir