Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

Kış Sporları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sporları  yaparken güvenliğiniz her şeyden önemlidir zira bu spor oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. O yüzden kar kıyafetlerinizden, kar ekipmanlarınıza kadar tüm malzemeleriniz kaliteli olmak zorundadır.

Kayak yaparken olmaz olmazımız ise elbette kayak takımlarıdır. Kayak takımlarını kayak merkezleri bünyesinde bulunan kayak odalarından, merkeze giden yol üzerindeki kayak dükkanlarından veya ilçe merkezlerinden kiralayabilirsiniz. Çok sık kayak tatili yapan kişiler bir süre sonra kendilerine en uygun kayak çeşidini alarak, kiralama maliyetinden kurtulabilir ve kendine ait kayak ile kaymanın zevkine varabilir.

Peki kayakların çeşitleri nelerdir, hangi stil kayak hangi pist şartlarına uygundur? Bugünkü konumuzda kayak takımları hakkındaki bu bilgileri sizler ile paylaşacağı

Kış Sporları ve Kayak Çeşitleri

Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

Yarış Kayakları: Kayaklar arasında en sert kayak türü budur zira profesyonel kayakçılar yüzeye ciddi manada basınç yaparlar. Bu sebeple de daima sert kayakları kullanırlar çünkü sert kayaklar maksimum hız için şarttır. Acemi kayakçılar için uygun değildir zira çok çabuk hızlanıp çok zor dururlar. Yerdeki tüm titreşimleri hissetmek isteyen profesyoneller için idealdir.

Serbest Stil Kayakları: Tüm kayaklar arasında ön ve arka bölgesi en geniş kayak türüdür. Bunun yanında bel kısımları da özellikle dar olarak tasarlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi düz pistlerde süzülmenizi sağlarlar. Genel olarak karın bol olduğu pistlerde daha verimli kullanılabilir. Profesyoneller için uygun olduğu gibi acemilerin de tercih etmesi gereken bir kayak türüdür. Elbette kayak seçiminde kilonuz başta olmak üzere fiziki ölçülerinizin de önemi büyüktür.

Tüm Yüzey Kayakları: Keskin dönüşlerin gerektiği pistler için özel olarak tasarlanmıştır. Özellikle parkuru bol olan pistlerde yüksek hıza ulaşabilmektedir.

Mukavemet Kayakları: Çok esnek olmayan mukavemet kayakları sadece düz pistlerde kullanılmalıdır. Engebeli arazilerde kullanılması ise sakatlıklara sebebiyet verebilir. Performans kayağı olarak bilinmektedir.

Kayak Seçimi

Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

Kayak seçimi için öncelikle seviyenizin ne olduğunu çok iyi bilmelisiniz. Ben tüm takipçilerimize 60 günlük dolu dolu bir kayak performansından önce kayak takımı almalarını önermiyorum. Zira pistlerde çok uzun süre kaldıktan sonra ancak doğru ihtiyacınızı kendiniz keşfedebilirsiniz. O süreye kadar kiralık kayak ekipmanları işinizi görecektir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir