Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?

Kış Sporları ve Detayları Nelerdir?

Dağların zirvesindeki muhteşem pistler aslında milyonlarca yıldır orada duruyorlardı. Fakat insanoğlunun bunu bir eğlence sektörüne dönüştürmesinin üzerinden henüz 100 yıl dahi geçmedi. Bu keşif ilk başlarda sadece birkaç kayak merkezinin açılması ile başlamış olsa da günümüzde dünya çapında milyonlarca kayak sever, kış sporlarını yapmak için kış aylarının gelmesini iple çekmektedir.

Kış sporları, en temel olarak buzlu ve karlı zemin üzerinde yapılan sportif aktiviteler olarak tanımlanabilir. Yaz sporlarına göre çok daha detaylı bir hazırlık isteyen bu sporlar, ağırlıklı olarak kaslara yönelik ve yorucu spor türleridir. Kış sporları temel olarak bireysel ve grup halinde yapılan sporlar olarak ikiye ayrılabilir. Bugünkü yazımızda bireysel olarak yapılabilen kış sporlarına değineceğiz.

Kızak

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-kızak

Özel yapım ve dar bir pistte kızaklar ile yapılan kış sporudur. Basit olması ve çok eğlenceli olması nedeni ile kayak merkezlerinin vazgeçilmez spor türlerinden birisidir. Günümüzde kızak en çok yaşlılar ve çocuklar tarafından tercih edilmektedir zira çok bir eğitim ve gayret gerektirmez. Elbette olimpik turnuvalarda kızakların çok çeşitli türevleri bulunmaktadır.

Buz Pateni

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Buz Pateni

Kayak merkezlerinden ziyade özel sahalarda yapılan bu Kış sporu, buz üzerinde yapılmaktadır. Akrobatik hareketler ile oldukça estetik bir görüntü sunan buz pateni sporu, sporcunun ayağındaki patenler ile ciddi bir hıza ulaştığı bir spor türüdür.

Kayak

Kayak Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Kış sporu denince ilk akla gelen ve Türkiye’de de en yaygın Kış sporu türüdür kayak. Alp disiplini, serbest kayak veya kayakla atlama gibi onlarca farklı türü olan kayak sporu için özel pistler dizayn edilmiştir. Türkiye’de kayak sporunu yapabileceğiniz 50’den fazla merkez bulunur. Bunlardan en popüler olanları; Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Erciyes ve Kartepe kayak merkezleridir.

Snowboard

kayak tecrübe gerektiren bir spor

Her seviyeden sporcunun yapabileceği snowboard, kayaktan farklı olarak tek bir board üzerinde yapılır. Kayağa göre daha düşük hızlarda ve zıplamalı, hareketli bir kayak disiplinidir. Türkiye’de bu spor için en verimli kayak merkezleri Sarıkamış, Palandöken, Kartalkaya ve Erciyes kayak merkezleridir.

Helikopter Kayağı

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Helikopter Kayağı

Normal pistlerin artık tatmin etmediği kişiler, insanların erişmesi imkansız yamaçlara helikopter ile ulaşmaktadır. Board ile helikopter ile atlanılarak yapılan bu tehlikeli spor, üst düzey profesyonellik gerektirmektedir. Peşinizden gelen çığ, helikopterden atladığınızda stabil kalabilmek ve yüksek hızlara dayanabilmek için mutlaka profesyonel bir kayak sporcusu olmanız gerekecektir. Uludağ Kayak Merkezi’nde helikopter kayağı aktivitesi bulunmaktadır.

Kar Raftingi

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-kar rafting

Özel botlar ile yapılan bu kış sporunda, tıpkı hırçın dereler üzerinde yaptığımız gibi rafting yapabiliyoruz. Bu kış sporu için bol kara sahip parkurlar gerekmektedir.

Snowkite

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Snowkite-Pareşüt Kayağı

En tehlikeli kış sporlarından birisi olan Snowkite, paraşüt ile yapılmaktadır. Paraşüt ile çekilen sporcu, rüzgarın keyfine göre ani uçuşlar gerçekleştirir ve karada da çok hızlı yol alır. Her an bir tehlike ile karşılaşmanın olası olduğu Snowkite, adrenalin dozu aşırı yüksek bir kış sporudur ve sadece yüksek tecrübeye sahip profesyoneller tarafından yapılabilir.

Biathlon

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Biathlon

Kayak ile atıcılığı birleştiren bir kış sporu türüdür. Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen bu sporu yapması kadar izlemesi de bir o kadar zevklidir. Kayak ile belirli bir hıza ulaştıktan sonra sporcu atışını yapar. En uzağa atış yapabilen sporcu da turnuvanın veya özel organizasyonun kazananı olacaktır.

Skibob

Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Skibob

Bisiklet ile kayak takımlarının birleştiği bir kızakla yapılan Skibob, sporcunun yüksek hızlara ulaştığı ve sert parkurlara sahip olan bir kış sporu türüdür.

Coğrafi olanakları çok gelişmiş olan ülkemiz, yukarıda kısaca aktardığımız tüm Kış sporlarına elverişli merkezlere sahiptir. Bu sporları yapabileceğiniz gibi aynı zamanda profesyonel eğitmenlerden de, ilgi duyduğunuz kış sporları için özel ders alabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir