İndirimli Kayak Malzemeleri - Kıyafet

Kayak Yaparken Kask Kullanmanın Önemi

Kayak yaparken kask kullanmak, gereksiz gibi görünse de, son dönemlerde kayak merkezleri tarafında zorunlu hale getirilmiştir. Çünkü kasklar kayak ekipmanlarının önemli parçalarından birisidir. kayak yaparken kask kullanmak pervasızca kaymak anlamına gelmediği gibi bu şekilde kaymanıza da izin vermez. Kask insan hayatını kurtaran kayak ekipmanlarından biridir.  Çoğu kişi karın yumuşak zanneder. Hâlbuki kar koşullarına göre bir asfalttan da daha sert olabilmektedir. Pistler de dışarıdan dallar, ağaçlar ya da lifler gibi görünse de, üzerinin karın kapatması ile birlikte, üstü örtülmüş taş ya da kayalar gibi sert olmaktadır.  Öte yandan böyle bir sert zemin üzerine başka bir kayakçı ile çarpışmak çoğu zaman olasılık dâhilindedir. Ve bazen çok yavaş kaysanız da istenmeye kazalarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür kazalarda kafanızı ve beyninizi korumak ve güvenli ve rahat bir kayak sporu için çok önemlidir.  

Kayak Yaparken Kask Kullanımı

Bulgaristan Kayak Merkezi ve Bilmeniz Gerekenler

Kayak merkezleri ve kayak sporcuları da kayak yaparken kask kullanımını destelenmekte ve pist kullanımında da kask takılması kayak merkezlerinin koyduğu zorunluluklarda biridir. Özellikle Erciyes Kayak Merkezi kayak kaskı kullanımı konusunda oldukça hassas davranan kayak merkezlerindedir.  Bu tutumu da kayak yaparken tatilcileri olası kazalarda zarar görmelerinin önüne geçmiştir.  Erciyes kayak merkezi pistlerde de kayakçıların can güvenliği için kask kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Kayak yapanlar iyi bilir, kolların veya bacakların kırılması gibi kayak kazalarını… Çoğu zaman bilinçsizce yapılan kayak sporları ya da kayakçılarının kendiliğinden düşmesi veya karşı taraftan gelen sporcular ile kayak ekipmanlarının çarpması sonucunda kafalarda meydana gelen sakatlıklar sık görülen kayak kazalarıdır. İşte bu kazalardan başın zarar görmemesi için kayak kaskı kullanmanın önemi büyüktür. Kasklar kış sporlarının en önemli emniyet kemeri niteliğindedir.

Kayak Kaskı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En İyi Kayak Markaları - Kayak

Kayak kaskı kayak ekipmanlarının en önemli ve olmazsa olmaz parçalarından biridir ve her üründe olduğu gibi kayak kaskı satın alırken bir takım detaylara dikkat etmekte fayda vardır. Kask alırken mutlaka başınızda deneyerek almanız gerekir. Çünkü günümüzde onlarca kayak ekipmanı markası olduğundan ve hepsinde farklı modelleri olduğundan dolayı kafanıza uygun kask bulmanız biraz zor olabilir.  Kaskın kafanızı tam şekilde sarması ve kafanızı sıkmaması gerekir. Kask alırken dikkat edeceğiniz bir diğer önemli detay ise; kayarken başınızın terlememesi için kaskın üzerinde havalandırma deliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak da kaskın renginin kayak giysileriniz ile uyumlu olması gerekir. Bunun için de giydiğiniz giysilerin rengine göre renk seçimi yapmanız daha doğru olur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir