Kayak Yaparken Ekipman Seçimi ve Duruş Teknikleri

Kayak Yaparken Ekipman Seçimi ve Duruş Teknikleri

Çoğu spora göre fazladan detay içeren kayak, ekipman seçimi ve duruş teknikleri gibi kadar çok fazla teferruat içermektedir. Bugünkü yazımızda genel çerçevede kayak sporu hakkında sizi bilgilendireceğiz. Bu bilgiler ülkemizdeki tüm kayak merkezlerinde işinize yarayacaktır.

Doğru Ekipman Nasıl Seçilir?

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir? - Ekipmanlar

Kayak sporunun temeli doğru ekipman seçmektir yoksa kayamazsınız. Bu acemi olsanız da profesyonel olsanız da böyledir. Özellikle ekipman satın alırken çok dikkatli olmalı ve üzerinde çok düşünmelisiniz. O yüzden 3 yıllık deneyimden önce kayak ekipmanı satın almanızı önermiyoruz, kendinize en uygun kayağı ancak bol pratik ile tespit edebilirsiniz. Bu aşamada kayak kiralama, işinizi görecektir.

Yanlış ekipman seçimi kaza yapmanıza ve kayak sporlarını yanlış algılamanıza sebep olabilir. Bu sebeple bir çok sporcu, kayağı zor zannederek pes etmiştir halbuki tek hataları yanlış kayak seçmektir. Özellikle başlangıç seviyesinde doğru kayağı seçmek kolaydır zira ilk seviye için çok çeşit yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken kilonuz ve fiziki yapınızdır. Kilonuz arttıkça kayağın boyu da artmalıdır zira kilolu insanlar zemine daha fazla baskı yaparlar.

Temel Kayak Bilgileri ve Ekipman Seçimi

Kayak Yaparken Ekipman Seçimi ve Duruş Teknikleri

Kayak modelleri çok çeşitlidir, bu modeller kullanıcının yeteneklerine, kullanacağı pistlere, kayış stiline ve fiziki yapısına göre tercih edilir. Kayağın diğer aparatları ise bot, baton ve bağlamadır. Acemi kayakçılar için carving türü kayaklar tavsiye edilir. Profesyoneller için ise kayak tavsiyesi yapılmaz zira onlar zaten hangi kayağı seçeceklerini çok iyi bilirler. Başlangıç seviyesindeki kayakçılar için önemli olanlar doğru frenleme, viraj alabilme, dengeli hızlanabilme yeteneklerini kazanabilecekleri ekipman ve pist ortamını sağlamaktır.

Başlangıç Seviyesi İçin Kayak Seçimi

Yeni başlayan kayakçılar zemini çok hissettikleri zaman panik yaparlar ve hızı kontrol edemezler. O yüzden sert kayaklar yerine yumuşak ve esnek kayaklar tercih edilmelidir. Bu kayaklar çok çabuk hızlanamayıp daha rahat durdukları için avantajlıdır.

Burunları daha geniş olan acemi kayak türleri kayakçının yapacağı hataları çoğu zaman tolere edecek şekilde tasarlanmıştır. Kayak kiralama maliyetinden kurtulmak adına arkadaşınızın size uygun kayağı ile kaymak oldukça tehlikeli olacaktır. Bu sporun en temel kaidesi doğru kayak seçimidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir