Kayak ve Snowboard Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak ve Snowboard Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak yapan kişi, sadece basit bir tahta ile karla kaplı pist üzerinde hızla yol alabilir. Bu basit tanım aslında kayak sporlarının neden tutku ile yapıldığının çok kısa bir özetidir. Kayak, doğanın içinde ve teknolojiden uzak yapılan bir spor dalıdır. İnsana özgürlüğünü sonuna kadar hissettiren bu spor, teknolojiden uzak olduğu içinde heyecan dolu anlar yaşatmaktadır.

Her ne kadar insanlar binlerce yıldır kar üzerinde doğal olarak kayıyor olsalar da, modern kayak sporlarının başlangıç tarihi 1920’lere dayanmaktadır. Uluslararası Kayak Federasyonu 1924 yılında kurulmuştur. Ülkemizde ise 60’larda Uludağ bölgesinde başlayan sektör, son 20 yılda büyük bir ivme kazanmıştır.

Kayak Sporlarını Öğrenmek Zor Mu?

Kayak Merkezi Tercihleriniz Hangi Faktörlere Göre Yapmalıyız

Kayak sporları, dışarıdan öğrenmesi bir hayli zor görünen fakat sadece 2-3 saatlik eğitim ile iyi bir başlangıç yapabileceğiniz bir aktivitedir. O nedenle sadece, eğitim almadan yapılması zor diyebiliriz. 2 saatlik bir ders sonrasında, acemiler için oluşturulmuş özel pistlerde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Elbette tecrübeli bir kayak sporcusu olmanız için yıllar boyunca kaymanız gerekecektir.

Kayak Malzemeleri Nelerdir, Nasıl Seçilirler?

Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Kayak aslında bir ekipman sporudur. Ekipmanlarınız ve kayak kıyafetleriniz ne kadar iyiyse, siz de pistlerde o kadar iyi performans gösterirsiniz. Ucuz malın kendisini en hızlı göstereceği yer dağın zirvesidir.

Pantolon, Mont, Bere, Eldiven, Çorap ve İçlikler başlıca kayak kıyafetleridir. Elbette herhangi bir kışlık mont veya pantolon değil, kayak için tasarlanmış kıyafetleri tercih etmeniz gerekecektir. Kayak kıyafetleri genel olarak terinizi kurumasını önleyen ve cildinizin nefes almasını sağlayan ürünlerdir. Bu sayede -20 gibi derecelerde, yoğun aktiviteniz sebebiyle terlemenize rağmen, hasta olmaktan kurtulursunuz.

Kayak takımları, kayak ayakkabısı, kask ve gözlük de başlıca kayak ekipmanlarıdır. Bu ekipmanları kayak yaptığınız ilk 5 yıl satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Ekipmanları, kayak merkezlerindeki kayak mağazalarından kiralayabilirsiniz.

Kayak Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Palandöken Kayak Merkezi - Pist

Öncelikle mutlaka özel ders almanızı tavsiye ediyoruz. Kayak sporları, insanların kendi başlarına birkaç günde öğrenebilecekleri bir aktivite değildir. Özel ders ücretleri yüksek olsa da, onca para verdiğiniz koca bir hafta kayak tatilinden hiç kayamadan dönmek istemezsiniz. Ayrıca özel ders sayesinde öğreneceğiniz teknikler, pistlerde yaşayacağınız olası sakatlanmaları ve ters düşmeleri de engelleyecektir.

Kayak ekipmanlarınız, kayak mağazasındaki profesyoneller tarafından size uygun verilecektir. Kıyafetlerinizi ise mutlaka en kaliteli markalardan satın almaya özen gösterin. Pistlere çıkarken yanınızda mutlaka bir sırt çantası bulunsun. Bu sırt çantasında güneş kremi, dudak koruyucu, su, atıştırmalıklar ve bir atkı bulundurun.

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kayak ve Snowboard Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tek tahta üzerinde yapılan ve kayağa göre çok daha eğlenceli olan Snowboard, ilk olarak 20 yıl önce yapılmış olsa da tüm dünyayı bir anda kendisine bağımlı hale getirmiştir. Öğrenmesi çok daha rahat olduğu için, 2 saatlik bir özel ders sonrasında ilk kayağınızı yapabilirsiniz.

Board seçiminde en önemli kriter kilonuzdur, o nedenle kiralama yaparken mutlaka kilonuzu doğru söyleyin. Kayak ayakkabınızın ayağınıza iyi bağlandığından kesinlikle emin olun, elinizde bir baton olmadığı için kayak takımlarını adeta vücudunuzun bir parçası gibi hissetmelisiniz.

Bağlama işini bilmiyorsanız, mutlaka bilen birisinden destek alınız. Board, bağlama ve kayak botunun tam uyum içerisinde olmaması, sakatlıklara ve incinmelere yol açabilir.

Tüm kayak sporlarında geçerli olmak üzere kayak veya snowboard yaparken mutlaka kask takmalısınız. Kayak sporlarında ne zaman düşeceğinizi ve hangi açı ile düşeceğinizi her zaman bilemezsiniz. O nedenle vücudumuzun en hassas bölgesini koruyan kaskları takmadan, pistlere adım dahi atmayınız.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir