Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Kayak Sporları Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak, bu spora henüz başlamamış kişiler için çok zor ve tehlikeli görünen bir spor türüdür. Zor olduğu doğrudur fakat önlemlerini almanız durumunda tehlikesini minimuma indirebilirsiniz. Kayak sporu yaparken sağlığımızı korumak çok önemlidir. Bu sayede hem keyifli bir tatil geçiririz hem de hasta olmaktan kendimizi korumuş oluruz. Her ne kadar eksi derecelerde duracak olsanız da kayak sporu yaparken çok terleyeceğinizi ve bu yüzden de bol su tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Özellikle vücudu ham durumda olanlar, kayak yaparken sakatlanabilirler veya çok şiddetli hamlık acıları çekebilirler. Buna maruz kalmamak için kayak öncesinde ısınma hareketleri yapmalısınız. En az 20 dakikalık ısınma hareketleri, yoğun kayak temposuna iyi bir hazırlık olacaktır.

Dağın tepesinde güneş ve soğuktan zarar görmemek için güneş kremini yüzünüze uygulayın ve mutlaka kar gözlüğü takın. Telefonunuz kesinlikle yanınızda olsun, bu sayede olası bir sakatlanma durumunda sağlık servislerinin size kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Asla kendinizi fazla yormayın ve bol bol besin tüketin. Kayak yapan bir kişi, neredeyse normalin iki katı beslenmelidir.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Kayak Sporu Sevdalıları Soğuktan Korunmak İçin Neler Yapmalı

Kayakta en önemli alan pisttir ve pistlerin hepsi aynı parkurlara sahip değillerdir. Tüm kayak merkezinde pistler yeşil, mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere zorluk renklerine sahiplerdir. Ciddi bir kayak geçmişiniz bulunmuyorsa kırmızı ve siyah pistlerin yakınından dahi geçmeyin. Varsa yeşil pistler eğer yoksa mavi pistler mekanınız olmalıdır.

Kayak ekipmanlarınızın acemiler için olduğuna dikkat edin, eğer kendinize güveniyorsanız daha sert ve hareketlerinize seri tepki verebilecek kayağı tercih edebilirsiniz. Acemiyseniz kayak merkezlerinde bulunan kayak dükkanlarından, ekipman kiralamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede henüz sporun başındayken kayak ekipmanlarına ciddi bir bedel ödemenizin de önüne geçer. Kayak dükkanlarında çalışan kişiler, size en uygun kayağı vereceklerdir, seviyenizi onlara söylemeniz yeterli.

Kayak Simülasyonları

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Pistlere gitmeden önce biraz oyun oynayarak, sporun en azından tekniklerini öğrenmenin kime ne zararı var? Evinizde Wii konsol bulunuyorsa, bir kayak oyunu alarak salonunuzda bu sporu deneyimleyebilirsiniz. Pistler kadar olmasa da onlara epey yakın bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir