Kayak Sporu Sevdalıları Soğuktan Korunmak İçin Neler Yapmalı

Kayak Sporu ve Soğuktan Korunma Yöntemleri

Kayak sezonunun açılması ile beraber kış aylarının en zevkli sporu olan kayak sporu sevdalıları da eğlenceli bir hazırlık içerisine giriyorlar. Soğuğu seviyorsanız, bembeyaz örtünün üzerinde yürümek size zevk veriyorsa ve dağ havasını senede 1 kere almadan yaşayamıyorsanız, siz artık tam bir kayak sporcusu olmuşsunuz demektir.

İyi bir kayağın önemli şartlarından birisi de iyi kayak kıyafetlerine sahip olmaktır. Bu sayede dışarıda tipi bile çıksa, hasta olmadan otelinize geri dönebilirsiniz. Profesyonel bir kayak sporcusu dahi olsanız pistlerde sıklıkla düşersiniz. Bu düşmelerde ıslanmamak ve üşümemek için en iyi markaların ürününü almak şart. Peki nedir bu kayak kıyafetleri ve nasıl giyilirler? Hemen yazımızın devamında bu faydaları bilgileri bulacaksınız.

Kayak Kıyafetleri Nelerdir?

Kayak Sporu Sevdalıları Soğuktan Korunmak İçin Neler Yapmalı

Kayak kıyafetlerinde aranması gereken en önemli 3 özellik; ıslanmaması, sıcak tutması ve hava almasıdır. Bu üçünü sağlayan kıyafet kombinleri, dağın zirvesinde rahat etmenizi sağlayacaktır. Normal hayatınızda hiç içlik kullanmıyor olabilirsiniz fakat termal içlikler, bir kayak sporcusunun olmazsa olmaz kıyafetidir. Kayak montu veya kayak pantolonu sizi ısıtmaz, sadece sudan ve rüzgardan korur. Vücudunuzu ısıtacak asıl kıyafet, termal içliktir. İçlikler ayağınızda biteceği içi ayaklarınızın da üşümemesi adına kayak çorapları giymelisiniz. Kayak çorapları aynı zamanda ayağınızı sert kayak ayakkabılardan korur.

Kayak merkezinin hava şartlarına göre body üzerine ekstra bir polar daha giyebilirsiniz. Bu sayede kayak montu ve body arasına üçüncü bir katman ekleyerek, sıcaklığın vücutta kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hava şartları çok kötü değilse buna gerek olmayabilir. Zirvede üşümemek kadar terlememek de önemli.

Kayak Sporu Sevdalıları Soğuktan Korunmak İçin Neler Yapmalı

Kıyafetlerden sonra kayak aksesuarlarına geçebiliriz. En önemli aksesuarlar elbette eldiven ve bere. Su geçirmeyen ve batonları rahatça kavrayabilmenizi sağlayacak kaliteli bir eldiven, pistlerde hayat kurtarır. Kulaklarınızı da kaplayacak şekilde bir bere takmanız da özellikle rüzgarlı havalarda üşümenizi engelleyecektir. Atkı, kayak sporcuları tarafından tehlikeli bulunduğu için çok tercih edilmeyen bir aksesuar fakat yeni çıkan boru atkı modellerine bir göz atabilirsiniz.

Son olarak gözlerinizi güneşten ve yoğun beyaz renkten korumak için kayak gözlüğü bulundurmalısınız. Gözlüğün buhar önleyici özelliği olmasına dikkat ediniz. Özellikle rüzgarlı havalarda, gözlüğü yanınıza aldığınıza çok memnun olacaksınız.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir