Karadeniz Bölgesindeki Kayak Merkezleri

Kayak Sporu Tecrübe Gerektirir mi?

Kayak sporu tecrübe gerektiren bir spor dalıdır. Ayrıca bu sporda teknik de önemlidir. O nedenle hiçbir eğitim almadan bu spora başlayan herkes, ilk başlarda bir hayli zorlanacaktır. Elbette bütçesi elverenler direkt özel ders alarak, kayak sporlarına hızlı bir giriş yapabilir. Ortalaması saatlik 250 lira olan özel dersleri herkesin de alamayacağı aşikar. O neden ilk kez kayak yapmayı düşünen veya yerini çoktan ayırtmış okurlarımıza, biz de birkaç tavsiye verelim.

Dengeli Durmak

Palandöken Kayak Merkezi - Pist

Denge, kayaktaki en önemli kelimedir. Eğer daha önce buz pateni gibi bir aktivite yapmışsanız çok daha rahat kayabileceğinizi söyleyelim. Sadece temel bilgileri öğrenmek için 2-3 saatlik bir özel ders alabilirsiniz, almazsanız da çok sorun değil herkes özel ders ile kaymayı öğrenmiyor. Uludağ gibi yerlerde özel ders fiyatları fahiş rakamlara ulaşsa da, Erciyes gibi kayak merkezleri daha mütevazı fiyatlar sunuyor.

Kayak tatili öncesinde hafif sporlara başlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede özellikle bacaklarınız çok daha dayanıklı olacaktır, öbür türlü daha öğlen saatlerinde çok daha fazla yorulabilirsiniz. Cesaretinizi toplayın ve ilk kayağınızı yapmak için en kolay pistin liftine gidin.

Kayak Sporu ve İlk Tecrübe

kayak tecrübe gerektiren bir spor

İlk kayışta düşme ihtimaliniz %100, öyle pistin sonuna kadar bir çırpıda geleceğinizi falan hayal etmeyin. Öyle ki düştüğünüz yerden kalkmanız bile kolay olmayacak. Kayak tehlikeli bir spordur, o yüzden kesinlikle acele etmeyin ve düşmeyi bile öğrenin. Spor yapmanızı özellikle önerdim zira kayak sporları, güç ve dayanıklılık ister. Çabuk yorulan ve düştüğü zaman canı acıyanlar, 1 saat sorasında lanet ederek kendilerini otel odalarında bulacaklardır.

Kayak Sporu ve Özel Ders

Çabalarınıza rağmen bir türlü istediğiniz gibi kayamıyorsanız ve sakatlanma riskiniz artıyorsa, doğal bir yeteneğiniz olmayabilir. Burada artık ya deneyimli bir arkadaşınızdan yardım alacak ya da paraya kıyıp özel dersin zevkini çıkaracaksınız.

Uygun fiyatlı özel ders için grup derslerini kovalayın. Profesyonel bir eğitmenin birebir ders vermesi oldukça tuzlu olabilirken, 3’erli veya 5’erli dersler daha uygun fiyatlara veriliyor. Bunun yanında sezonda pek yanaşmasalar da, sezon dışı zamanlarda hocalarınız ile özel ders fiyatları için pazarlık yapabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir