Kayak Nasıl Yapılır

Kayak Sporları Nasıl Yapılır?

Kayak sporu nasıl yapılır? Diye bir merakınız var ise, bilmeniz gereken en önemli şey hangi seviyede olduğunuzu bilmektir. Kendinize gereksiz yere fazla güvenmeniz pistin ortasında oturup kalmanıza veya daha kötüsü yaralanmanıza sebep olabilir. Çünkü bir pistte zor ibaresi bulunuyorsa o pist gerçekten zordur ve kayak sporu hafife almaya gelmez. Bazı ziyaretçiler yanlışlıkla zor pistlere giden liftlere biniyorlar ve “Nasıl olsa geldik bari kayalım” diyorlar. Halbuki burada yapılması gereken geri dönüp kişinin kendisine uygun piste gitmesidir.

Kayak yaparken kendinize en uygun pisti seçmiş iseniz ve bu spora yeni başlıyorsanız acele etmeyin. Varsa arkadaşlarınız ile beraber kaymanız daha iyi olacaktır. Süzülürken dümdüz gitmek yerine dönüşler yapmayı tercih edin ve bu dönüşleriniz kontrollü olsun. Sert dönüşler şimdilik size uygun değil! Çünkü, ani hareketler düşmenize sebep olabilir.

Dizlerinizi asla dimdik tutmayın belli bir açı ile kırın. Düşerken telaş etmeyin, profesyoneller de düşüyor. Düşüşü engelleyemediniz ve düştünüz diyelim, daha durmadan kalkmaya çalışmayın, tamamen durduktan sonra kalkabilirsiniz.

Kayak yaparken daima dikkatli olmalısınız. Pistte karşınıza her an bir tümsek veya kaya parçası çıkabilir. Acemi pistlerde bunlar bulunmaz fakat siz yine de daima dikkatli olmalı ve doğanın içinde olduğunuzu unutmamalısınız.

Uygun Pistlerde Kaymak

Kayak Nasıl Yapılır

Profesyonel veya çok deneyimli bir kayak sporcusuysanız kendinize uygun pistlerde kaymanız gerekir. Acemilerin bulunduğu kolay pistlerde kaymak istiyorsanız da o pistteki kişilerin seviyesinin bilincinde olmalısınız. Yapacağınız hız ve manevralar sebebiyle şaşırabilecek yeni başlayanlar, istenmeyen kazalara sebep olabilirler. Özellikle yoğun günlerde kayakçıların çok daha dikkatli olması gerekir. Bir kayakçının yanından geçerken, mutlaka yeterli mesafenin bulunmasına özen gösterin.

Pistlerin kaymak için olduğunu ve durulacak yerler olmadığını unutmayın. Elbette bazı durumlarda durmanız gerekebilir fakat bunun tehlikeli olduğunun bilincinde olun, arkanızdan hızlı bir kayakçı geliyor olabilir. Özellikle pist ortasında düşmek ve orada uzun süre kalmak bu yüzden tehlikelidir. Düştüğünüzde tekrar oturmak istiyorsanız bir an önce kalkıp pistin kenar bölgelerine gidebilirsiniz.

Kayak Sporu İçin Özel Ders

Bozdağ Kayak Merkezi ve Aktiviteler - kayak sporu

Kayak nasıl yapılır diyorsanız, kişinin kendi kendine öğrenmesi çok zor olan ve bu şekilde bir hayli zaman alan etkinliklerdir. Bu sebeple, tatilinizin keyfini çıkarmak ve sporun inceliklerini 2-3 saat içerisinde kapmak için özel ders almanızı tavsiye ediyorum. Fiyatlar yüksek olsa da 1 saat ile bırakmayın, en az 3 saat ders almanızı tavsiye ediyoruz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir