Eğlenmeye Doyamayacağınız Kayak Merkezleri-Uludağ Festival

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir?

Kayak kış turizminde yapılan spor çeşitlerinden birisidir ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinde kayak sporu merkezleri yer almaktadır. Kış aylarında büyük bir ilgi gören kayak sporu 5 yaşından sonra herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin ayağına takarak kayak adını taşıyan çeşitli ekipmanlar ile buz ya da kar üzerinde eğlenmek amacı ile yaptıkları eylemin genel adıdır. Ancak kayak sporu yaparken kişiler can güvenliğini sağlamak adına bir takım malzemelere ihtiyaç duymaktadır. Bu kayak sporu malzemeleri hem kayak yapmayı eğlenceli hale getirirken, hem de olası kazalarda sakatlanmamak için büyük önem taşımaktadır. Kayak sporu malzemeleri, en genel anlamda, kayak, gözlük, kask, eldiven ve vücudu sıcak tutacak çeşitli giysilerdir. 3 gruba ayrılan kayak malzemelerini yakından tanıyacak olursak;

Kayak Yaparken Ne Giyinmeli?

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir?

 Kayak yaparken kayak giysileri adı altında satılan kıyafetleri tercih etmeniz gerekmektedir.    Bu giysilerin içerisinde kayak pantolonları, kayak montları ve kayak eldivenleri, kayak çorabı bulunmaktadır. Kayak sporuna yeni başlayanlar kayak elbiselerine pek önem vermezler. Aslında can güvenliği için çok önemlidir. Hele kayak yapmayı yeni öğrenenler sporcular kayak yaparken düşüp kalkacağından dolayı elleri ve kalçaları karla sıkça temas edeceği için en çok kayak eldivenleri ile kayak pantolonu ve kayak gözlüğü gibi malzemelere ihtiyaç duyacaktır. Kayak pantolon ya da kayak eldivenleri karın soğukluğunu vücuda geçirmediğinden dolayı üşüyüp hastalanmanızın önüne geçecektir. Kayak malzemeleri arasında kayak aksesuarları da bulunmaktadır.

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir?

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir? - Ekipmanlar

Kayak aksesuarları arasında kafa ve yüz çevresini kar soğuğundan koruyabilecek, saç bandı, bere,  kulak ile enseyi kapatacak kulaklık ve renkli tokalar ve diz ve bilekli koruyucuları bulunmaktadır.   Özellikle kayak botları ayağınıza iyi oturmadığı zamanlarda dizlerini aşınabileceği için diz koruyucularına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu malzeme ve aksesuarlar kayak yaparken, sizi koruyacak malzemelerdir ve mutlaka yanınızda bulunması gerekmektedir. Kayak malzemeleri ve aksesuarlar fiyat bakımında belki biraz pahalı olabilir ancak uygun fiyata satılan yerlerden ya da ikinci ellerini alarak kayak sporunuzu biraz daha ucuza getirebilir. Kayak malzemelerini kayak malzemelerini satan mağazalardan, online sitelerden temin edebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir