En İyi Kayak Markaları - Malzemeler

Kayak Sporu İçin Gerekli Ekipmanlar

Yaz tatilinden çok daha eğlenceli olan fakat bunu sadece kısıtlı bir kitlenin bildiği kayak tatili, beraberinde bir dizi detayı ve teferruatı getirmektedir. Bu zevkin elbette bir bedeli vardır, yaz tatilindeki gibi şortumuzu alıp denize dalmak kadar basit değildir kayak sporu yapmak. Eğer siz de kayak sporu ile ilgilenmek istiyorsanız, bir dizi ekipmana sahip olmalısınız.

Kayak tatiline gitmeden önce edinmeniz gereken kıyafetler vardır  ve bunları özellikle yaz aylarında satın alarak ucuza getirebilirsiniz. Eğer kıyafetleri kayak merkezleri bünyesinde bulunan mağazalardan almayı düşünüyorsanız, bunun bütçenizi ciddi manada sarsacağını söyleyelim. Kayak kıyafetlerinin en uygun fiyatlara alıcı bulduğu zamanlar ise sezon sonu olarak tabir ettiğimiz Nisan – Mayıs aylarıdır. Bu zamanlarda markalar ellerindeki ürünleri bir an önce bitirip yeni ürünlere yer açmanın telaşı içerisinde olurlar. 

Kayak İçin Hangi Kıyafetler Gerekir?

Kayak Malzemeleriyle Yürüyüş - Manzara

Kayak sporlarının en önemli kıyafet kriteri kalitedir. Kalitesiz kıyafetler tatilinizi bir skandala dönüştürüp, daha kötüsü sağlığınızı da bozabilir. O yüzden ucuz almanın bu sektörde işe yaramadığını belirtelim, dağın tepesinde üşümeyi veya titremeyi kimse istemez.

Spor malzemeleri satan internet sitelerinde veya mağazalardan tüm gereksinimlerinizi elde edebilirsiniz. Özellikle kayak pantolonu, kayak montu, çorap, kayak botu gibi ürünlerin havalandırmalı olmasına dikkat edin. Zira dağın tepesi ne kadar soğuk olsa da siz çok sıkı giyindiğiniz için terleyeceksiniz, havalandırmalı kayak kıyafetleri nemin dışarıya çıkmasına izin verir.

Kayak Kıyafeti Fiyatları

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir? - Pistler

Markaya göre çok değişse de size ortalama bir aralık sunalım;

    • Kayak Montları: 200 – 2000 lira
    • Kayak Pantolonları: 150 – 750 lira
    • Kayak Gözlükleri: 75 – 200 lira
  • Kayak Eldivenleri: 50 – 200 lira

Bunlar haricinde içlik, güneş kremi, bere gibi ekstralar için de 100 lira civarında bir ödeme yapmanız gerekebilir.

Özet geçmek gerekirse 500-3000 lira arasında tüm kıyafetleri edinebilirsiniz. Tabii ki kalite yükseldikçe fiyatlar da yükseliyor, kayak kıyafetlerini bir kere alacağınızı unutmayın. Kilonuzda absürt bir değişiklik olmadığı müddetçe bir ömür boyu giyebilirsiniz zira yılda en fazla 2 hafta kullanacaksınız.

Bu kıyafetleri elbette çok daha uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz fakat hijyen açısından ben doğru bulmuyorum. Tasarrufu kayak kıyafetleri üzerinde yapmak yerine erken rezervasyon imkanları ile otel konaklama fiyatlarında yapmanızı öneririm.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir