Kartepe Kayak Merkezi - Pist

Kayak Sporu İçin 5 Altın Kural!

Kayak sporu, kendi içinde çok detayları ve bilinmezler olan bir spor dalıdır. Elbette bu detayların çoğuna kayak merkezlerindeki tatillerinizde vakıf olacaksınız, fakat biz de kayak sporu tecrübelerimizi ve tavsiyelerimizi yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ekipman Temini

Kayakçılar gelende bu spor için ‘kayak pahalıdır’ algısı olduğunu düşünürler fakat bu bir algı değildir; kayak gerçekten pahalıdır. Fakat yanlış hamleler ile zaten pahalı olan bu sporu daha da pahalı hale getirmenin manası yok.

Kayağa daha yeni başlamış, ayağı belki en fazla 2-3 kere kara değmiş insanlar çat diye kayak ekipmanı satın alabiliyorlar. Bu neresinden bakarsanız bakın yanlış bir hareket. Kayak ekipmanı almak, ev almak kadar zor bir şeydir ve bunu kayağa yeni başlayan birisi yapamaz. Giden yüklü para ise cabası.

İlk tatilleriniz de paranızı konaklama, yeme içme ve kayak kıyafetlerinize ayırın. Konforunuz, sporu sevmek açısından önemlidir. Kimse mutlu olmadığı bir yere tekrar gitmez değil mi?

Hijyen açısından ben kayak kıyafetlerinin satın alınması taraftarıyım fakat siz ilk deneyimler için kiralayabilirsiniz. Ekipmanlar ise kesinlikle kiralanmalıdır. 5.000 liralık bir kayak takımına 60-100 lira vererek kiralamak çok daha mantıklıdır. Böylece kayağın size göre bir spor olmadığına karar verdiğinizde hiçbir zararınız olmaz.

Kayak Sporu İçin Konaklama Tercihi

Davraz Kayak Merkezi - Konaklama

Tüm tatilleriniz için demiyorum fakat ilk tatilinizde mutlaka iyi bir otelde kalın. Planlarınızı kış aylarında değil de yaz aylarında yaparsanız erken rezervasyon imkanları sayesinde lüks otellerde dahi uygun fiyatlar ile kalabilirsiniz.

Yemekle veya başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Dediğim gibi paranızın neredeyse tamamı buraya gitsin, bol bol kayın, bol bol yeyin ve çok dinlenin. Eğlenmek? Elbette imkan varsa doyasıya eğlenin fakat alkolü fazla kaçırmayın, alkol tüketimi dağın tepesinde sürekli susmanıza ve idrarınızın gelmesine sebep olur.

Cesur Olun

Ülkemizde kayak sporuna ciddi bir ön yargı vardır. Sakatlanırsın, üşürsün, hastalanırsın, çok pahalı diyenlere kulak asmayın. Bu bir zevktir ve kişisel bir zevktir. Hayatınızı yaşayın, bırakın onlar şortlarını giyip plajda uzansınlar. Siz de tatilinizi 100 kilometre hızla inerken, göl manzarasına göz attığınız pistlerde geçirin.

Tedarikli Olun

Dağın tepesinde bir anda karnınız acıkabilir veya yüzünüze krem sürmeniz gerekebilir. Bir yeriniz kanar bant veya bandaj gerekebilir. Sırt çantanız bu tip gerekli eşyaları taşımanız adına daima sırtınızda olsun. Atıştırmalı koymayı da unutmayın, kayak çok yıpratıcı bir spordur ve kaloriye ihtiyaç duyar.

Arkadaş ve Özel Ders

Bilen bir arkadaşınız ile gittiğiniz için çok rahat olmayın. Kayağın zevki orada beklerken sizinle fazla uğraşmayacaktır. 3 saatlik ders parasını bastırın ve bir profesyonel eğitmenden ders alın. Bu ders ömürlüktür, aşırı yeteneksiz değilseniz bir daha almanız gerekmez.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir