Kayak Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Kayak Sporları Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Kış aylarının yaklaşması ile beraber kayak sporları ve kayak tatiline olan ilginin de arttığını söyleyebiliriz. Güzel bir Kış tatili geçirmek isteyen fakat kayak konusunda ön yargılı olan, milyonlarca Türk vatandaşından birisiyseniz hiç endişe etmeyin. Bu yazımız sonrasında, kayak ve kayak dersleri hakkındaki eksik bilgileriniz tamamlanmış olacak.

Kayak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kayak Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Kayağın ne kadar sürede öğrenileceğiniz genetik yatkınlığınızın ve bu konuda ne kadar istekli olduğunuzun belirleyeceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Kayak merkezlerinde, 1 saatlik ders sonrasında harikalar yaratan kayak severler bulunurken, 10 saatlik seri dersler sonunda hala ayakta duramayan kişiler de bulunmaktadır.

Kayak denge sporu olduğu için fiziksel gücünüz ve denge kabiliyetiniz, bu konuda size olumlu etki edecektir. En önemli olan ise özgüven ve bu işi başarabileceğinize olan inancınız olacaktır.

Ortalama olarak 3 saatlik bir özel dersin, sizi başlangıç pistlerinde gayet rahat bir şekilde kaydırabileceğini söyleyebiliriz. Elbette bu dersler size sadece temel teknikleri öğretecektir, işin en önemli kısmı olan pratik bölümünü atlamak için bolca kaymak ve bilakis düşmeniz gerekecektir.

Kayak İçin Özel Ders Almak

Kayak Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Bir an önce eğlenmeye geldiğiniz kayak tatilinde, sıkıcı dersler almayı elbette kimse istemez. Sizlere tavsiyemiz, alacağınız tüm özel ders saatlerini aynı günde değil farklı günlerde almanız olacaktır. Örneğin 3 gün kalacağınız bir tatilde, her gün 1 saatlik ders alarak bu süreci daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kayağa yeni başlayanların yaptığı en büyük hataların başında seviyelerini aşan pistlere girmek vardır. Kayağa yeni başladığınız ilk 2-3 sezon kesinlikle eğitim pistleri, yeşil pistler ve son seviye olarak mavi pistleri tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.Kırmızı ve Siyah pistler, çok keskin parkurları içerdiği için acemi sporcular için tehlikelidir.

Eğitim Pistleri: Çok az eğime sahip olan bu pistler, eğitim verilen ve onu takip eden günlerde kullanılabilir.

Yeşil Pistler: Dönüşlerin rahat yapılabildiği ve acemilerin tercih etmesi gereken pistlerdir.

Mavi Pistler: Biraz tecrübe kazanmış ve kendini geliştirmek isteyen sporcuların tercih etmesi gereken pistlerdir.

Kırmızı Pistler: Dönüşleri artık çok rahat yapabilen ve kendini keskin virajlarda denemek isteyen kayak severler, yıllar süren tecrübelerden sonra kırmızı pistlere geçiş yapabilirler. Kırmızı pistler, yukarıdaki giriş seviyesindeki pistlere göre çok daha uzun olurlar.

Siyah Pistler: Her kayak merkezinde bulunmayan bu pistler, ileri seviye teknikler gerektiren parkurlara sahiplerdir ve sadece profesyonel kayak sporcuları tarafından ya da bu alanda kendine çok güvenen kayak severler tarafından kullanılmalıdır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir