Kayak Sporları ve Kayak Türleri Hakkında Bilgiler

Kayak Sporları ve Kayak Türleri

Ülkemizde kayak sporuna olan ilgi çok düşük olduğu için kayak sporları ve kayak türleri hakkında da doğal olarak çok az bilgiye sahibiz. Kayak sporları, telesiyej ile pist tepesine çıktıktan sonra kendini bırakmaktan çok daha fazlasıdır ve çeşitli disiplinlere sahiptir. Bugünkü konumuzda bu sporu yaparken en kritik ekipmanımız olan kayakların çeşitleri hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Her kayak her piste uygun olmadığı için eğer ekipmanları çoktan satın almış iseniz kayak merkezleri üzerinde araştırma yaparken bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. Kiralama konusunda ise endişe etmenize gerek yok. Gittiğiniz kayak merkezinde bulunan kayak odalarında o kayak merkezinin pistlerine en uygun kayaklar kiralanacaktır.

Kayak Sporları ve Türleri Hakkında Bilgiler

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir? - Pistler

Race Ski: Pistin başından sonuna en hızlı giden kayak türü budur. Yarışçılar ve profesyoneller için özel olarak tasarlanmıştır. Agresif bir kayak türüdür ve acemiler tarafından kullanılması mümkün değildir.

Freestyle Ski: Özel hareketler yapılabilmesini sağlayan iki burnu bulunur. Akrobatik hareket yapmak isteyen ve özel pistlerden adeta uçmak isteyenler için özel tasarlanmıştır. Sadece profesyoneller ve bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından kullanılabilir, düz kayak için uygun değildir.

Frontside Ski: Dar belleri vardır özellikle sert kavisleri bu sayede çok rahat alırlar. Profesyoneller tarafından da acemiler tarafından da kullanılabilir.

All Mountain Ski: Neredeyse çoğumuzun elinde olan kayak çeşidi budur çünkü tüm koşullarda iyi performans gösterir. Bel genişlikleri ise ortalama olarak 90 mm’dir.

Al Mountain Wide Ski: Bir üstteki kayak çeşidi ile aynıdır, her ortamda kayarlar sadece bel genişlikleri 10 milimetre daha fazladır.

Powder Ski: Bel genişliği çok yüksektir ve bu da maksimum stabilizasyon sağlar. Uzun süreli kayaklarda ve uzun pistlerde tercih edilmektedir. Her ortamda kayılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Alp Touring Ski: Çok hafif olması ile bilinen bu kayak türleri ise yine her ortama uygundur. Bel çeşitleri kişinin kayış stiline göre farklılık gösterebilir.

Kayak Sporları ve Kayak Türleri Hakkında Bilgiler

Kayak tercihi yaparken sık gittiğiniz kayak merkezinin koşulları, kilo ve boy gibi fiziksel özellikleriniz ve biraz tecrübe sahibi iseniz kayış stilinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında kayak dükkanlarında bulunan uzman satıcılardan da tavsiye alabilirsiniz veya kayak merkezlerinde farklı ekipmanlar kiralayarak çok çeşitli kayak türlerini deneyerek en doğru kayağınızı bulabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir