Kayak sporları ve Detayları Hakkında Bilgiler

Kayak Sporları Detayları

Kayak sporları bir çok spora göre detaylı fakat bu detayları kavrayınca da inanılmaz zevkli olan bir spor dalıdır. Gelin bu detayların ne olduğuna ve kayak merkezleri tatillerinizi daha verimli hale getirecek bilgilere yer verelim.

Kayak Sporunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kayak sporları ve Detayları Hakkında Bilgiler

Gevşeyin: Heyecanın dozu çok önemlidir eğer korkuya dönmüşse vücudunuz kasılacaktır ve kaymanız zorlaşacaktır. Kayak sporlarında hiçbir teknolojik cihaz yoktur, kontrol mekanizmaları tamamen kaslarınız üzerine kurulmuştur. Kayak öncesi birkaç esneme hareketi yaparak vücudunuzu rahatlatın.

Güç: Bu bir anda elde edebileceğiniz bir özellik değil. O yüzden kayak tatili yapmayı planlıyorsanız aylar öncesinden hafif antrenmanlara ve kardiyo koşularına başlamalısınız. Böylece daha ilk kayak gününüzden sonra yatak döşek yatmazsınız. Kayak, kaslara gerçekten çok yüklenen bir spordur. Ne demek istediğimiz ilk kayma gününüz sonrasında çok iyi anlayacaksınız.

Dikkat: Kayak, her zaman ölüm tehlikesi bulunan bir spordur. O yüzden acemi veya profesyonel fark etmeksizin tüm sporculara kask kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Dalgınlık ve dikkat eksikliği pistteki olası engelleri veya bir ağacı görmenizi engelleyebilir. O hızlı iniş ise bu gibi durumlarda oldukça tehlikeli anlara yol açabilir.

Kayak Sporları ve Kayak Seçimi

Kayak sporları ve Detayları Hakkında Bilgiler

Özellikle kavisler de ve sert dönüşlerde kayak türünün ne olduğunun önemi büyüktür. Kayak alırken rastgele satın alınabilecek bir şey değildir. Kendi ağırlığınıza ve boyunuza göre almanız gereken bir üründür. Her markanın bir kilo – kayak boyu öneri listesi bulunmaktadır. Bu listeye sadık kalarak alışveriş yapmanızı ve mümkünse alışverişe deneyimli bir arkadaşınızı götürmenizi tavsiye ediyoruz. Elbette doğru kayağı, kayak merkezlerinde kayarak yani kiralık kayakları deneyerek de bulabilirsiniz.

Kayak sporunda henüz acemi olan okurlarımız mutlaka yumuşak ve esnek kayakları tercih etmelidirler. Kendine güvenen kayakçılar ise seviyelerine göre daha sert kayakları tercih edebilirler. Bu sporda profesyonel olan kişiler ise ağırlıklarını zemine tam manası ile aktardıkları için daima en sert kayakları tercih ederler, bu performans için önemli bir kriterdir.

Sporda çok yeni olan kişiler kayak boy önerilerinden bir boy kısalarını satın alabilirler. Bunun dışında daha performanslı bir kayak arayanlar ise tam tersini yapabilirler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir