Kayak Sözlüğü

Alp Disiplini: Kayaklarla birlikte yapılan, en hızlı şekilde aşağı inmenin temel olduğu bir yarışmadır. Yokuş aşağı kayak yapmak olarak da tabir edilir.

Telesiyej: Kayak bölgelerinde kayakçıların, kayak takımlarını çözmesine gerek kalmadan yüksek noktalara çıkmalarını sağlayan, birkaç metre aralıklarla kablosundan asılı olarak arka arkaya yerleştirilmiş koltuklardan oluşan bir tür teleferiktir.

Teleski: Kayak merkezlerinde kayakçıları çekme görevini sağlayan T-Bar ile çekerek yüksek noktaya çıkarmayı sağlayan bir tür teleferiktir. Kısa mesafeler için kullanılmaktadır.

Skibob: Tekerlekler yerine kayaklara tutturulan bisiklet tipi bir yapıya sahip olan bir kış sporudur. Bazı bisiklet modellerine bir çeşit kayak ekipmanı takılarak ayak kayağı da yapılabilir.

Snowboard: Tek bir tahta üzerinde iki bacağın sabitlenip, eğimli ve karlı zemin üzerinden aşağı doğru kayarak yapılan bir kış sporudur.

Skipass: Telesiyej veya teleski ile zirveye çıkabilmek için geçiş sistemine okutulan kart/bilet.

Slalom: Bayraklarla işaretlenen ve dönemeçlerden oluşan pist üzerinde yapılan bir kayak yarış türüdür.

Skeleton: Sporcuların küçük bir kızakla buzlu bir yükseklikten aşağı doğru yüzükoyun şekilde hızlıca kaydığı bireysel olarak yapılan bir kış sporudur.

Heliski (Helikopterle Kayak): Helikopter aracılığı ile tepelere bırakılan kayakçıların o tepelerden kaymalarını sağlayan bir kış sporu türüdür.

Biatlon: Tüfekli atış ile kayaklı koşunun bir araya geldiği heyecan dolu bir kış sporudur.

Snowkite: Sporcuların buzda veya karda kaymak için paraşüt (uçurtma) gücü kullandığı bir açık hava kış sporudur.

Kar Raftingi: Kar üzerinde şişme bir bot ile rafting yapmanızı sağlayan alternatif ve eğlenceli bir aktivitedir.

Gondol (Gondola-Telekabin): Kayak merkezlerinde kapalı taşıma sistemi olan bir tür teleferik.

Après-ski: Pistlerde kayaktan sonra günün devamında yapılan aktiviteler.

Ski in ski out: Pistin üstünde veya yanında yer alan, misafirlere piste kayarak ulaşım imkanı sunan konaklama tesislerinin barındırdığı özellik.