Çocuk Kayak Takımı - Kıyafetler

Kayak Seviyeleri ve Özellikleri

Kayak merkezleri acemi ve profesyonel kayakçıların doğru pistleri bulabilmesi adına, pistleri seviyelere ayırırlar. Kayak seviyeleri, doğru pist seçimi ve eğitim için oldukça önemlidir. Kayak seviyeleri, kişinin tecrübesi ile doğru orantılıdır. Bu da global ölçekte yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerinin zorluk seviyelerinin belirlenmesinde kullanılmasına yol açmıştır.

  • Yeşil: Çok Kolay
  • Mavi: Orta
  • Kırmızı: Zor
  • Siyah: Çok Zor, Tehlikeli

Peki buraya kadar güzel. Siz hangi seviyede olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Hadi gelin yazımızda bu konuya biraz değinelim.

Profesyonel ve Uzman Kayakçı

kayak Ayakkabısı Seçimi - Kayak

Uzman kayakçı şu kadar yıl kaymış olmalıdır diye bir kriter yok. Kimi insan 10 yılda kimisi ise 1 senede bu seviyeye ulaşabilir. Milli veya sertifikalı kayakçılar zaten otomatik olarak bu kategori içerisindedir. Bu kategorideki kişiler artık bu spordan performans ararlar, yani öyle tepeden kendimi bırakayım da eğleneyim seviyesini çoktan geçmişlerdir.

Bu performans için de en zor kayak pistlerini hedefler ve bu pistlere özel birden fazla kayak takımı taşırlar. Bu kategori için fazla söyleyecek bir şey yok. Tüm pistlerde kayabilirler, en sevdikleri ise siyah renkte olan tehlikeli pistlerdir.

Deneyimli Kayakçılar

Neredeyse sezonun büyük bölümünde kayak yapıyorsanız, kayak takımlarından anlıyor ve her türlü zeminde kayabiliyorsanız muhtemelen siz deneyimli bir kayakçısınız. Özel ders alanları gölünce gülüp geçiyor ve acemilerin yanında adeta bir şahin hızında geçiyorsunuz. Bu seviyedeki kayakçılar daha sert ve esnek olmayan kayakları tercih ederler ve kırmızı pistler bu arkadaşların uğrak yeridir. Bazen eğlencesine mavi pistlere de girerler fakat siyah pistlere girmeleri pek tavsiye edilmez. Belki bir uzmanın yanında olabilir.

Orta Seviye Kayakçılar

Sürekli olmasa da senede en azından 1 hafta kayak yapıyorsanız bu seviyede olmanız muhtemel. All Mountain kayağı bu seviyedeki kişiler için uygundur. Yeterli tecrübeyi kazanasıya kadar mavi renkli pistleri tercih etmelidirler.

Acemiler, Yeni Başlayanlar

Kayak Özel Ders - Ekip

Pistte düşe kalka yuvarlanan birilerini görüyorsanız işte onlar bu kategoridedirler. İlk kaymaları gereken pist mutlaka eğitim aldıkları pist olmalıdır. Yeşil pistler bu kayakçılar için ayrılmıştır ve acemiler için güvenlidir. Oldukça esnek ve yumuşak kayaklar acemi kayakçılar için çok daha kullanışlı olurlar. Carving türü kayaklar benim tavsiyemdir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir