Kayak Öncesi Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Kayak Öncesi Hazırlık Aşamaları

Havaların soğuması ile beraber,kış sporlarına meraklı olanlar çoktan kayak tatili planlaması yapmaya başladılar. Yaz tatilinde bir mayo ve bir güneş gözlüğü yeterli olurken, Kış tatili için çok daha kapsamlı bir hazırlık yapmanız gerecektir. Bugünkü yazımızda, kayak öncesi yapmanız gereken bir takım hazırlıklar hakkında sizlere tavsiyelerimizi aktaracağız.

Kayak Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Kayak Öncesi Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Kayak tatili için kıyafet alımı yaparken, normal mağazalardan alışveriş yapmanız sizi yanıltabilir. Çok iyi bir mont, dağın tepesinde sizi yeterince korumayabilir. Kayak montu, kayak kıyafetleri, kayak çorapları, eldivenleri, içlikleri ve diğer aksesuarları, pistlere göre tasarlanmışlardır. Başlangıçta biraz masraf ederek North Face, Bogner, Sorel gibi dünyaca ünlü markalardan kayak kıyafeti alabilir ve bu ürünleri kilonuz değişmedikçe ömür boyu kullanabilirsiniz. Kayak kıyafetlerinde, kalite kesinlikle tartışılmaması gereken bir kriterdir.

Kayak hazırlıklarında çok üzerinde durulmayan Eldiven ise altını çizmek istediğimiz bir kayak kıyafeti. Eldivenlerinizin mutlaka su geçirmeyen ve elinizi ısıtacak türden bir kayak eldiveni olmasına dikkat edin. Kayak tatilinde günde en az 50 kere yere kapaklanacağınız için, kaliteli eldivenlere çok ihtiyacınız olacaktır.

Kayak Kıyafetleri Fiyatları

Kayak Öncesi Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Genel olarak kayak kıyafetlerinin ve hatta kayak sporunun genel olarak çok pahalı olduğuna dair bir algı vardır. Bu algının her ne kadar doğruluk payı olsa da, doğru zamanda yapacağınız alışverişler ile bu pahalılığı en aza indirgeyebilirsiniz. Tam sezonun ortasında yapacağınız geniş bir kayak alışverişi 3-4 bin lira tutabilecekken, sezon sonu fırsatlarını değerlendirerek yapacağınız alışverişi 2 bin liraya bile tamamlayabilirsiniz. Elbette bu alışverişte üst sınır yok, dünyaca ünlü markaların ürettiği tek bir mont 20 bin lira gibi fiyatlara da satılmaktadır. Bizce bu kadar maliyete gerek yok, eğer amacınız kayak yapmak ise.

Kayak Tatilinin Olmaz Olmazları

Günümüzde bir çok kayak merkezi neyse ki kask takmayı zorunlu hale getirdi. Yüksek hızlarla yapılan bir spor olduğu için kayak ekipmanları çoğu zaman hayat kurtarırlar. Bunların en önemlisi ise şüphesiz kasktır. Gittiğiniz kayak merkezinde kask takma şartı olmasa bile siz kendinize ve ailenize mutlaka kask kiralamalısınız.

Aynı şekilde kayak gözlüklerinizin de kırılmaz yapıda olmalarına dikkat ediniz. Sert bir darbede kırılan kayak gözlükleri, kötü sonuçlar doğurabilir. Kayak gözlüklerinin kırılmaz camdan üretilmesi ve geniş bir görüş açısına sahip olmaları çok önemlidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir