Özel Kayak Dersleri Ne Kadardır?

Kayak Montu Seçimi Nasıl Yapılır?

Tüm sporlarda olduğu gibi sevilen bir kış sporu olan kayak için de özel kıyafetlere ihtiyaç vardır. Kayak sporu kış mevsiminin soğuk günlerinde hatta yağış altında yapıldığından kıyafet seçimi oldukça mühimdir. Kayak montu, kayak kıyafetleri içerisinde en önemli parçalardan biridir. Çünkü iyi bir mont sizi soğuktan, yağıştan ve rüzgârdan koruyacaktır. Kış mevsiminde keyifli bir merkezde kayak sporu ve kar tatili yapmak istediğinizde kıyafetlerinizi özenle seçmelisiniz. Zira kayak kıyafetleriniz sizi yağış ve soğuktan korumadığında ilk günden hastalanırsanız tatiliniz hiç de güzel geçmeyecektir. Bu nedenle kayak kıyafetlerinizi ve özellikle kayak montunuzu özenle seçmelisiniz.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

En İyi Kayak Markaları - Genel

Kayak montu alırken bazı hususlara özellikle dikkat ederseniz en iyi seçimi yapabilirsiniz. Öncelikle kayak montunun kumaşı çok önemlidir. Kumaş sıcak tutan ve soğuğu geçirmeyen nitelikte olmalıdır. Tabiki soğuk geçirmeme özelliği vücudunuzu havasız bırakıp terletecek tarzda da olmamalıdır. Kayak montu kadın ve erkek kayakçılar için özel üretilir. Seçiminizde kadın ve erkek modellerine de dikkat etmelisiniz. Kayak montu kesinlikle su geçirmez özellikte olmalıdır. Kar yağışının yoğun olduğu saatlerde de kayak yapabilirsiniz. Montunuz su geçirir ise kısa sürede ıslanırsınız. Su geçirmez özellikte bir kumaş ile üretilen montun dikiş bölgeleri ve fermuar kısmı mutlaka korunaklı olmalıdır. En çok su alabilecek bölümler dikiş ve fermuar kısmıdır. Kayak montunun bu kısımlarının korunaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kayak Montu Önerileri

Kayak sporuna başlamadan önce kayak montu alacağınızda montun soğuk, rüzgâr ve su geçirmez özelliğe sahip olmasının yanı sıra rahat ve konforlu olması da mühimdir. Kayak montunun hafif olması önemli bir kriterdir. Kayak merkezi içerisinde yürüme ve kayma esnasında vücudunuzda hissedeceğiniz ağırlık hareketinizi engelleyecektir. Kayak montunuzun Kayak montu dar ya da bol olmamalı vücudunuza tam oturmalıdır. Sırt ve omuzlarda esneme panelleri bulunmalıdır. Kayak montunun astarı çok önemlidir. Astarın üşütmeyen ve terletmeyen bir kumaştan yapılmış olması gerekir. Yan panel, dirsek ve omuzlarda yırtılmayı önleyen koruyucu ekipmanları bulunmalıdır. Kapüşon, atkı, gözlük cebi gibi ayrıntılarda kayak yaparken işinize yarayacaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir