Kayak Merkezi Tercihleriniz Hangi Faktörlere Göre Yapmalıyız

Kayak Merkezi Tercihini Nasıl Yapmalıyız?

Daha önce kayak merkezi araştırması ve kayak tatiline hiç gitmemiş, kış aylarında evden çıkmamış kişiler için kayak sporları birçok bilinmezi içerisinde bulunduran gizemli bir dünyadır. Tatilin hangi merkezde yapılacağı ve toplam maliyeti en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca, kayak ekipmanlarının ne olduğu, kayak sporlarının zorluk dereceleri gibi birçok soru, kayak sporuna ilgi duyan herkesin aklını kurcalamaktadır. Çok doğal olan bu endişeler, aslında kayağa ilgi duydukça azalan endişelerdir. Kendinizi pistlerde bulduğunuzda bu endişeler tamamen yok olacaktır. Kayak sporları, masraflı olsalar da özgün ve sağlıklı bir spor olduğu için kesinlikle bu masrafın karşılığını veren aktivitelerdir.

Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Kayak Merkezi Tercihleriniz Hangi Faktörlere Göre Yapmalıyız

Ülkemizde 50’den fazla kayak merkezi bulunsa da, Uluslararası Standartlara sahip olan ve konaklama imkanları çok gelişmiş olan 5 kayak merkezi bulunur. Bunlar ortalama maliyet sırasına göre Uludağ, Kartalkaya, Kartepe, Palandöken ve Erciyes kayak merkezleridir.

Kayak merkezi tercihi yaparken, öncelikle bütçenizin ne kadar olduğunu ve merkezden beklentilerinizi iyi belirlemeniz gerekecektir. Örneğin, kayak sonrası gece hayatı olmazsa olmaz diyorsanız Uludağ ve Kartalkaya’yı tercih edebilirsiniz. 

Ben uygun fiyatlara kayak yapmak ve konforlu bir şekilde konaklamak istiyorum diyenler için ise Erciyes ve Palandöken, nokta atışı tercihler olacaktır.

Erciyes ve Palandöken, çok geniş pistleri ve modern lift sistemlerine rağmen Batıdaki kayak merkezlerine göre çok uygun fiyatlara sahiptirler. Uçak seferlerinin de çok sık olduğunu hesaba katarsak, kayağa ilk başlayanların mutlaka bu iki kayak merkezinden birisini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. 

Doğudaki kayak merkezlerinin bir diğer avantajı da daha sakin olmalarıdır. Uludağ, ülkemizin en modern kayak merkezidir fakat yüksek fiyatlar ve ciddi bir pist kalabalığı kayak severleri zorlamaktadır.

Ekipman ve Kıyafet Kiralamak

Kayak Merkezi Tercihleriniz Hangi Faktörlere Göre Yapmalıyız

Kayağa yeni başlayan herkesin hiç bilmediği konuların başında kayak ekipmanları gelir. Özellikle ilk 5-6 yıl bu konuda tek yapmanız gereken,kayak odasına girerek görevlilere kayak ekipmanı ve kıyafeti kiralamak istediğinizi söylemek olacaktır.

Görevliler bu alanda tecrübeli oldukları için size ve sizin seviyenize en uygun ekipmanları, temin edeceklerdir. Hijyen konusunda hassas iseniz kayak kıyafetlerini, sezon sonu fırsatlarını değerlendirerek internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Kayak odalarında güneş gözlüğünden, eldivene kadar pistlerde ihtiyaç duyacağınız her şey bulunmaktadır. Siz sadece ekstra olarak bir sırt çantası, güneş kremi, atıştırmalıklar ve su şişesi edinebilirsiniz.

Kayak Merkezlerindeki Mekanik Taşıma Sistemleri

Kayak Merkezi Tercihleriniz Hangi Faktörlere Göre Yapmalıyız

Dünya’daki neredeyse tüm kayak merkezlerinde t-bar, telesiyej, teleferik gibi taşıma sistemleri bulunur. Bu sistemler sayesinde, pist başlangıç noktalarına hızlı bir şekilde çıkarak defalarca kayma fırsatı elde edersiniz. 

Kayak merkezleri yönetimleri veya oteller, bu pistleri kullanabilmeniz için size bir skipass verirler. Skipass fiyatları her kayak merkezine göre değişmekte olup günlük sınırsız bilet fiyatları 50 ila 150 lira arasında değişmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir