En İyi Kayak Markaları - Malzemeler

Kayak Ekipmanları Hakkında Can Alıcı Tavsiyeler

Kış tatili yaz tatiline göre daha pahalıya gelmektedir ve bu pahalılığın sebebi otel fiyatları değildir. Kış tatiline kayak sporu yapmak için gitmiyorsanız yine cebinizden ekstra bir para çıkmaz ama kayak yapacaksanız alınması veya kiralanması gereken malzemeler olacaktır. 

Kayak Malzemelerini Almak mı? Kiralamak mı?

Kayak Ekipmanları Hakkında Can Alıcı Tavsiyeler-kayak botu

Öncelikle kayak sporunu ilk defa yapacaksanız ya da yeni başladıysanız, malzemelerin kiralanması taraftarıyız. Sizin de bir hevesle aldığınız ama daha sonra yüzüne bile bakmadığınız birçok eşyanız mutlaka vardır. Kayak malzemeleri de kenara atılan o eşyalarınız gibi olmasını istemeyiz çünkü aslına bakarsanız oldukça pahalı malzemeler. Bu sebeple başlangıçta kiralamak doğru bir tercih olacaktır.

Profesyonel düzeyde kayak sporu ile uğraşıyorsanız ya da her sene kayak tatili yapıyorsanız, sürekli kiralama ile astarı yüzünden pahalıya çıkabilir. Böyle bir durumda kayak malzemelerini satın almak daha avantajlı olacaktır.  

Kayak Malzemeleri Fiyatları

Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Öncelikle hangi stilde kayak yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. 4 adet ana kayak çeşidi bulunur; serbest stil kayak, tüm yüzey kayağı, yarış kayakları ve mukavemet kayağı.  

 • Serbest stil kayağı, pist üzerinde rahat hareket etmenizi sağlayan, ön ve arka kısımları orta kısma göre daha geniş olan kayak tipleridir. 
 • Tüm yüzey kayağı, tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanılan, sağa ve sola rahatlıkla dönebileceğiniz kayak tipleridir.  
 • Yarış kayakları, profesyonel kayakçıların tercih ettikleri, diğerler kayaklara göre sert ve esneme ölçüsü az olan kayaklardır.
 • Mukavemet kayağı, düz ve geniş pistlerde kullanılan, engebeli bölgelerde tercih edilmeyen kayak tipidir.  Kayak fiyatları markasına ve tipine göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 1.000 TL’den 8.000 TL’ye kadar kayak bulabilirsiniz. Tabi bunun yanında bot, eldiven, mont, kask, gözlük, snowboard değilse baton ve bağlama aparatını ekstra olarak almanız gerekmektedir.
 • Kayak batonları, markasına göre 100 TL ile 800 TL arasında değişmektedir. 
 • Eldiven fiyatları da 800 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • 500 TL’den 4.500 TL’ye kadar farklı markalarda kayak botları bulabilirsiniz. 
 • Üşümemeniz için en önemli malzemelerden biri olan mont fiyatları 6.000 TL’ye, kayak pantolonu ise 3.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. 
 • Güvenliğiniz için önemli olan kask fiyatları ise 200 TL ile 1.200 TL arasındadır. 
 • Kayağınız ile botunuzun bağlantı aparatı ise 400 TL ile 2000 TL arasında fiyatlar bulunmaktadır. 
 • Kayak gözlüklerinin fiyatı ise markasına ve özelliklerine göre ortalama 400 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. 

Kayak Malzemeleri Kiralama Fiyatları

İndirimli Kayak Malzemeleri - Kayak

Kayak malzemeleri kiralama fiyatları, kayak otelleri ve kayak merkezleri arasında farklılıklar göstermektedir. Ama ortalama kayak ekipmanı kiralama fiyatı 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bu kiralamaya, gün boyunca kullanacağınız kayak ekipmanları, kayak pantolonu ve montu dahildir. Eldiven, bere, kar maskesi, gözlük kiralamak için ekstra bir ücret ödemiz gerekmektedir, bilginiz olsun.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir