Kayak Batonu Nasıl Seçilir? Batonun Önemi Nedir?

Kayak, kış sporlarında arasında önemli bir yere sahip hatta en popüleri diyebiliriz. İlk çıkış tarihinin 1900’lü yıllar olduğu düşünülmekte ve o zamandan bugüne kadar ilerleyen teknoloji sayesinde gelişmiş ve eksileri azaltılmaya çalışılmıştır.

Kayak Sporunda Batonun Önemi

Batonların, kayak sporunun ilk yıllarında sadece profesyonel kayakçılar tarafından kullanıldığı düşünülmekteydi. Ancak baton, yeni başlayanlar için de oldukça gerekli olan bir kayak ekipmanıdır. Peki, kayakta batonun önemi nedir? Neden kayak batonu kullanmalıyız? Bu sorulara cevap vermek gerekirse baton, kayakçının ileri doğru ivmelenmesine, kasların ve eklemlerin rahatlamasına, vücudun dengede kalmasına yardımcı olan önemli bir ekipmandır. Bunların yanı sıra dönüşlerde kayakçının ağırlık merkezini dengelemesine de yardımcı olan güvenlik parçasından biridir. Bu sayede daha rahat ve keskin olmayan dönüşlere olanak sağlamaktadır. Bir artısı da yeni başlayanlar için düşmeyi engellemeye, yerden kalkmaya ve zorlu yarışlarda sporcunun bacaklarındaki gücü azaltarak kollarına aktarmaya da yardımcı olmaktadır. Yani anlayacağınız batonlar sadece aksesuar olarak görülmemelidir.

Kayak Batonu Nasıl Seçilir?

Kayak batonu seçmek düşünüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Sporcunun hangi stilde kayacağına bile baton seçimi etki eder. Yanlış seçilen bir baton takımı sporcuyu zorlayabilir hatta sakatlığa dahi yol açabilir.

Dışarıdan bakıldığında tüm batonlar aynı gibi gözükse de aslında işin aslı öyle değil. Kayak batonları hafif olması için alüminyumdan yapılmaktadır. Serbest stil kayak için üretilen batonlar, dönüş kabiliyetini arttırmak için kısa yapılmaktadır. Uzun ve güç gerektirecek yarışlarda kullanılacak olan batonlar sağlam materyalden yapılmakta olup, daha uzun yapılmaktadır.

Kayak batonu seçimi aslında sporcuya bağlı bir durumdur ancak yanlış seçim sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple satın almadan önce mutlaka bir uzman görüşü almanızda fayda var. Baton satın almada uluslararası bir boy – kilo endeksine göre hesaplama yapılmaktadır.

Eğer boy – kilo çizelgesi yoksa baton seçimindeki bir diğer yöntem şu şekilde; batonu ters çevirip, ucunda duran ve sepet adı verilen parçanın hemen altından tutuyoruz. Başparmağınız sepete değecek şekilde tutmanız önemli. Bu şekilde tuttuktan sonra dirseğiniz 90 derecelik bir açı oluşturmuşsa size uygun batonu bulmuşsunuz demektir. Eğer açı 90’dan daha büyükse daha uzun, eğer açı 90’dan daha küçükse daha kısa bir baton seçmelisiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir