Kayak Ayakkabısı Seçimleri ve Önemi

Kayak sporu çetin kış şartlarında kar üzerinde yapılan bir spordur. Bu nedenle kayak sporunda kullanılan kayak takımının özenle seçilmesi gerekir. Soğuk kış şartlarına dayanıklı kıyafetler, sporcuyu olası kazalara karşı koruyan ekipmanlar ve kayak malzemeleri oldukça önemlidir. Kayak ayakkabısı da sporcunun sağlığı ve güvenliği için en önemli malzemelerden biridir. Kayak botu kayak ile vücudunuzun bağlantı noktası olacağından çok büyük bir öneme sahip olacaktır. Kayak ayakkabılarınızın iyi olması kayak zevkinizi daha keyifli hale getirir. Eğer kayak ayakkabınız rahat değilse kayak sporundan soğursunuz ve bir daha yapmak istemezsiniz. Kayak ayakkabıları konçlu yapısı ile olası bir düşme halinde ayağınızı ve ayak bileğinizi koruması nedeniyle de çok önemlidir.

Kayak Ayakkabısı Çeşitleri

kayak Ayakkabısı Seçimi - Pist

Kayak ayakkabıları kayak sporuna yeni başlayanlar, orta derece kayakçılar ve usta kayak sporcuları için farklı üretilir. Kayak sporu konusunda yeni olanlar için daha esnek ve yumuşak ayakkabılar tercih edilirken, usta bir sporcu çok zorlu koşullarda kayacağı için daha sert ve dayanıklı kayak ayakkabıları tercih edilir. Kayak ayakkabıları önden girişli ayakkabılar, ortadan girişli ayakkabılar ve arkadan girişli ayakkabılar olarak üçe ayrılır. En yaygın kayak ayakkabısı çeşidi önden girişli ayakkabılardır. Geleneksel ayakkabılar gibi önden giyilir, klipsleri vardır ve bileği sararak kapatılır. Ortadan girişli ayakkabılar kolay giyip çıkartılabilen hem önden hem arkadan girişli ayakkabılardır. Yine arkadan girişli ayakkabılar rahat giyilebilsin diye arkadan açılır şekilde yapılmıştır.

Kayak Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kayak Ayakkabısı Seçimi - Kayak

Kayak ayakkabısını seçerken ilk dikkat etmeniz gereken konu ayağınıza uyumlu olmasıdır. Ayak numaranıza uygun büyüklükte kayak ayakkabısı almalısınız. Bu nedenle kayak esnasında giyeceğiniz çoraplarınız ile denemelisiniz. Ayrıca ayağın şişme durumunu göz önünde bulundurarak öğleden sonra ve akşam denemenizde fayda vardır. Kayak ayakkabısı seçerken özellikle bayanlar şık olmasını da göz önünde bulundurur. Ancak öncelikle ayak sağlığınızı düşünmenizde fayda vardır. Kayak ayakkabısı iki bölümden oluşur. Dış kabuk ve iç ayakkabı şeklindedir. İki ayakkabı üst üste giyilmiş gibidir, birbirinden ayrılabilir. Dış kabuk sert plastikten yapılır. İç ayakkabı ise yumuşak köpük tarzı bir malzemeden yapılır. İç ayakkabı ayağın nem ve sıcaklık derecesini ayarlar.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir