Kartepe Kayak Merkezi ve Kayak Otelleri - kayak pisti

Kartepe Kayak Merkezi Tarihi ve Özellikleri

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden bir tanesi Kartepe Kayak Merkezi. Pistleri, büyük şehirlere yakınlığı ve lüks otelleriyle öne çıkan merkez, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Kayak merkezinden önce dilerseniz Kartepe hakkında bilgi paylaşalım. Kartepe, Kocaeli’nin en önemli turizm merkezine ev sahipliği yapan ilçesidir. Doğal güzellikleri ile sadece günümüzde değil bundan asırlar öncesinde de medeniyetlerin uğrak noktasıydı. Bölgede Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok kalıntı, arkeoloji çalışmaları esnasında veya köylülerin tesadüfü ile bulunmuştur. Araştırmalar genişletildikçe Kartepe’de asırlık mezarlar ortaya çıkarılmış ve bölgenin yoğun bir yaşam alanı olduğunu anlaşılmıştır. Öyle ki tarihinin Hititlere kadar ulaştığını gösteren buluntular mevcuttur.

Cumhuriyetin kurulmasından sonra önemli bir sanayi merkezi olmaya başlayan Kocaeli, nüfus açısından da büyümeye başladı. 1960’lı yıllarda kayak merkezi olmaya çok uygun olduğu keşfedilen Kartepe’de bu yöndeki ilk çalışmalar başladı. Yolların düzenlenmesi ve modern otellerin yapılması ile beraber bugün Kartepe ülkemizin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisi haline geldi.

Kartepe Kayak Merkezi Pistleri

Kartepe Kayak Merkezi - Pist

Kartepe Dağı üzerinde bulunan merkez, dağın 1650 metre yüksekliğine kurulmuştur. 12 farklı kayak pistinin bulunduğu Kartepe Kayak Merkezi, hem acemi hem de profesyonel kayak severlere hitap etmektedir. Pistler, zorluk derecelerine göre ayrıldığı için herkes kendine uygun pistleri rahatlıkla bulabilir.

Kartepe’de zaman zaman kar kalınlığı istenilen seviyelerde olmuyor ve bu nedenle misafirlerin mağduriyeti söz konusu olabiliyor. Bunu dikkate alan pist yönetimi, bazı pistlere suni kar sistemi kurdurmuştur. Bu gibi dönemlerde tüm pistler açık olmasa da en azından misafirlere kayabilecekleri pistler sunulmaktadır. Toplamda 4 lift sistemi bulunan merkezde bunlardan 3 tanesi telesiyejdir. Kar kalınlığı ise yaklaşık olarak 1 ila 2 metre arasında değişmekte. Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Şubat sonuna kadar sürüyor.

Kartepe Güzellikleri

Mega Kent İstanbul'a Yakın Kayak Merkezleri-kartepe

Kartepe etrafında görülmeye değer doğal güzellikler bulunuyor. Tatilinizin daha da unutulmaz olması için mutlaka bu bölgelere, aileniz veya sevdikleriniz ile gitmenizi tavsiye ediyoruz. Maşukiye beldesi ve Yuvacık barajı harika doğal güzellikleri, lezzetli deniz ürünleri ve misafirperver halkıyla keyif veren geziler için sizi bekliyorlar. Kartepe’nin etrafı tamamen ağaçlar ile kaplı olduğu için daha pistlere çıkmadan temiz havasıyla sizi çok etkileyecek.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir