Türkiye'de Kayak Yapabileceğiniz En Güzel 7 Yer-Uludağ

Kartepe Kayak Merkezi Pistleri ve Özellikleri

Kayak sezonuna hızlı bir şekilde girdiğimiz bu günlerde, Kartepe’den kar kalınlığı ile alakalı çok iyi haberler geliyor. Henüz Aralık ayında olmamıza rağmen Kartepe’deki kar kalınlığı 2 metreyi aşmış durumda. Geçen sene bugünlerde kar kalınlığının yarım metre bile olmadığını düşünürsek, Kartepe’nin ne kadar da değişken bir iklime sahip olduğunu anlayabiliriz. O nedenle Kartepe yolcularına her zaman, yola çıkmadan önce kar kalınlıklarını kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz.

İdeal kar kalınlığına ulaştığı anda sezonu açılan Kartepe Kayak Merkezi, özellikle sömestr ve yılbaşı gibi ortak tatillerde ciddi bir yoğunluğa ulaşmaktadır. Otellerde yer bulmak zaten imkansızken, kimi zaman pistler bile can sıkacak kadar kalabalık olabiliyor. Neyse ki muhteşem Sapanca Gölü manzarası ve çam ormanları, anlık gelen sıkıntıyı alıp çok uzaklara götürebiliyorlar.

Her yaştan kayak severe hitap eden Kartepe’de, profesyonellere veya acemilere göre de pistler bulunmaktadır. Toplamda 4 adet lift sisteminin bulunduğu Kartepe’de pistlere ulaşım ağırlıklı olarak telesiyejler ile sağlanmaktadır. Kartepe’deki pist uzunlukları ise 400 metre ile 3500 metre arasında değişkenlik gösteriyor.

Geyikalanı Tepesi, Kartepe ve Karlık Tepe, bölgenin 3 kayak pist merkezi olarak ön plana çıkıyor. Acemi ve orta seviyedeki kayakçılar için muhteşem parkurları bulunan Geyikalanı Tepesi’ni tavsiye ediyoruz.

Kartepe’de Kar Kalınlığı

Mega Kent İstanbul'a Yakın Kayak Merkezleri-kartepe

Kartepe Kayak Pistleri, 3 aylık sezon boyunca çeşitli Kış sporları için uygun kar kalınlığına sahiptir. Dağın 1650 metre yüksekliğinde kurulmuş olan kayak merkezi, normal şartlarda 1 ila 2 metre arasında kar kalınlığına sahiptir. Karın en bol olduğu zaman ise sezonun son verimli ayı olan Şubat ayıdır. Aralık ayında nispeten daha az kar görülmektedir. Kartepe, karları ve çam ormanları ile ziyaretçilerini büyüleyen bir manzaraya sahiptir.

Kartepe’de Kayak Dersi Fiyatları

Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Kocaeli’nin hemen çıkışında yer alan Kartepe, İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı ile dikkat çekiyor. Maşukiye’yi geçtikten sonra ulaşabileceğiniz Kartepe, 17 kilometre sonra ayaklarınızın altında oluyor. Kartepe’ye giden herhangi bir ulaşım aracı mevcut değil o nedenle özel aracınızla gelmeniz veya taksi kiralamanız gerekiyor. İstanbul’dan araç kiralayarak Kartepe’ye gelmek de güzel bir seçenek.

Kartepe tatilinizde aynı zamanda kayak sporunu öğrenmek istiyorsanız, mutlaka özel ders almanız gerekiyor. Kendi kendinize 1-2 yılda ancak öğrenebileceğiniz incelikleri, özel ders eğitimi sayesinde birkaç saat içerisinde kavrayabilirsiniz. Bu da sizlere tatilde keyifli bir kayak deneyimi olarak geri dönecektir.

Kartepe’de kayak derslerinin saatlik ücretleri 80 ila 150 lira arasında değişmektedir. Elbette bu fiyatlar, merkezin yoğunluğuna göre düşebilir veya daha da artış gösterebilir. Eğitmenler temel kayak eğitiminin yanı sıra kayak ekipmanlarını nasıl kullanacağınızı da gösteriyorlar. Kayak eğitmenleri, The Green Park Kartepe Resort oteli bünyesinde görev almaktadır.

Kartepe Pistleri ve Pist Özellikleri

Balkan'ların En Popüler Kayak Merkezleri-Brezoviça Kayak Merkezi

Her seviyeden kayakçı için ideal pistlere sahip olan Kartepe, Sapanca Gölü manzarası ile kayak keyfi sunmaktadır. Kar yağmayan zamanlarda, merkezdeki bazı pistlere suni kar atımı yapılmaktadır.

Kartepe’de, çok kolay 1 adet, kolay 4 adet, orta zor 5 adet ve çok zor 2 adet pist bulunmaktadır. Çok zor pistler siyah seviyesindedir ve tehlikeli parkurlara sahiptir.

Kayak merkezinin en heyecan verici bölgesi elbette Kartepe tepesidir. 1200 metrelik mini gondol ile çıkabildiğiniz bu pist, sizlere 3.5 kilometre boyunca kesintisiz kayak keyfi yaşama fırsatı sunuyor. Özellikle deneyimli kayak severler, mutlaka bu pistin keyfini yaşamalılar.

Kartepe’de pistler 09:00’da açılmakta ve 17:00 civarında kapanmaktadır. Bölgede Snowpark düşkünleri için de özel pist ve eğitim kurumları bulunmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir