Kartalkaya'da Mevsime Göre Balayı - Tesisler

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Aktiviteler

Ülkemizin en seçkin 2. kayak merkezi olarak bilinen ve İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi şehirlerimize çok yakın bir konumda olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu ilimizin sınırları içerisinde bulunur. Eminim ki Bolu’nun doğal güzelliklerini ve lezzetli mutfağını en az bir kere bir yerlerde duymuşsunuzdur. Kayak merkezi olmasının yanı sıra Kartalkaya’da yapabileceğiniz farklı aktiviteler ve tadabileceğiniz muazzam lezzetler bulunuyor. Gelin konumuzun devamında bu güzelliklere değinelim.

Kartalkaya’da Nerelere Gidilmeli?

İstanbul'a Yakın Kayak Merkezleri - Kartalkaya

Öncelikle şunu belirtelim, bilinen yaygın bir görüşün aksine Kartalkaya sadece Kış aylarında değil Yaz aylarında da ciddi turist çekmektedir. Bunu yaz aylarında açan çiçeklerine ve elbette Sarıalan Yaylasına borçludur. Yaylanın adının Sarıalan olmasının sebebi ise Mayıs ayı itibariyle açan sarı çiçeklerdir, tüm yaylayı adeta bir halı gibi örten bu çiçekler giden ziyaretçilere kartpostallık görüntüler ikram etmektedir.

Sarıalan hem yaz hem de karla kaplı görüntüsü ile kış aylarında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge. Sabah erken saatlerde girdiğiniz yaylada organik tereyağı, peynir ve bal ile enerji dolu muhteşem bir kahvaltı yapmanızı öneriyorum. Yaylanın kendine has ekmeğini de unutmayalım. Akşam yemeğinde ise kayak merkezlerinin artık adeta bir kültürü haline gelmiş olan Alabalık ziyafetini çekebilirsiniz. Bakanlık tarafından koruma alanı olarak ilan edilmiş bölgede doğa yürüyüşleri yapabilir ve sonrasında butik konaklama tesislerinde kalabilirsiniz. Bölgenin en ilginç ve şehir hayatından bir anda çıkınca alışagelmedik özelliklerinden birisi de hayvan çeşitliliğidir. Domuz, tilki, tavşan, sincap, baykuş, guguk kuşu, keklik gibi daha onlarca farklı türdeki hayvanı görünce biraz şaşıracağınızı söyleyelim. Doğal hayatında yaşayan bu hayvanların, mutlu ve zarar görmüyor olduğunu görmek çok sevindirici.

Kartalkaya Kayak Merkezi Piknik

Kartalkaya'da Mevsime Göre Balayı - Jakuzi

Bölgede bulunan köknar, meşe ve çam ağaçları harika kamp alanlarının yanı sıra aileler için piknik ortamı oluşturuyorlar. Yedigöller, Saraycık Gölü, Sünnet Gölü, Abant Gölü gibi doğa harikaları mutlaka gezip görmeniz gereken saklı cennetler.

Bolu mutfağı bildiğiniz gibi burada anlatamayacağımız kadar geniş bir alanı kapsıyor. Fakat sizlere daha çok kış sporları için özel bir lezzet tavsiye edeceğiz. O da sucuk ekmek! Kaymaktan bitap düştüğünüzde sizi alıp zirveye çıkaracak olan bu lezzeti mutlaka orada deneyin. Dorukkaya Otel gibi tepede bulunan otellerin mutfağının da Bolu mutfağından ezgiler taşıdığını söyleyelim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir