Kartalkaya'da Mevsime Göre Balayı - Liftler

Kartalkaya Kayak Merkezi Otelleri

Kış turizmi denince akla ilk gelen bölgelerden birisi olan Kartalkaya, Bolu şehrinin sınırları içerisinde ve merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan bir turizm bölgesi. Köroğlu dağları üzerinde bulunan kayak merkezi, 1982 yılından bu yana ziyaretçilerine modern Alp disiplin kayağını yapma olanağı sunmaktadır. Kartalkaya aynı zamanda Türkiye’nin en modern ve geniş Snowboard pistlerine de sahip.

Köroğlu Dağları’nın 1850 ila 2200 metrelik aralıklarında bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, 18 mekanik tesis ve 28 farklı pisti ile konuklarına hizmet veriyor. Toplam uzunlukları 40 kilometreyi bulan pistlerde, toz kar türü bulunmaktadır. Toz kar türü, kayak sezonunun son haftalarında yerini ıslak kara bırakıyor. Uludağ’a alternatif olarak gösterilen Kartalkaya’nın, Uludağ’dan çok daha iyi bir kar zemini bulunmaktadır. Zor parkurlarının da bulunması sebebiyle, özellikle profesyonel kayak sporcuları tarafından da tercih edilir fakat endişe etmenize gerek yok, Kartalkaya’da her seviye için uygun bolca parkur mevcut. Hatta çocuklar için dahi özel bir pist alanı bulunmaktadır.

Çevresi sık çam ormanları ile dolu bir doğa harikası olan Kartalkaya, kayak yaparken aynı zamanda huzur da bulabileceğiniz bir turizm bölgesi. Ayrıca çevresindeki Abant Gölü, Yedigöller, Sarıalan Yaylası ve daha onlarda doğal güzelliği ile de tatilinize renk katabileceğiniz bölgeler barındırıyor.

Kartalkaya’ya Gidilecek En Uygun Zaman

Kış Turizmi Merkezlerinden Kartalkaya

Kış aylarının en kalabalık noktası haline gelen Kartalkaya, tüm sene boyunca ziyaret edilip memnun kalınabilecek bir bölge.

Konumuz kayak sezonu olduğu için ona göre tarihler vereceğiz. Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kayak sezonu Aralık ayının ilk haftasında açılmakta ve Mart ayının sonlarına doğru bitmektedir. Kısa bir sezon olmasından dolayı, bölgenin daima yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Kalabalıklar size göre değilse ve daha sakin bir tatil hedefliyorsanız, hafta içi günlerini veya Mart ayının son 2 haftasını tercih edebilirsiniz. Mart ayının son 2 haftasında tatil planlamadan önce mutlaka meteorolojinin web sitesinden Kartalkaya’daki kar kalınlıklarını kontrol etmeyi de ihmal etmeyiniz.

Kayak sezonu boyunca Kartalkaya’da ortalama 3 metrelik bir kar kalınlığı görülmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi ve Ulaşım

Bolu’da havaalanı olmaması nedeni ile Kartalkaya’ya sadece kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Eğer karayolu ile çok uzak bir şehirde yaşıyorsanız, İstanbul veya Ankara’ya uçak ile gelerek buradan karayolu ile tekrar Bolu’ya ulaşabilirsiniz. Ankara’dan 3 saat, İstanbul’dan ise 4 saatte Kartalkaya’ya gelebiliyorsunuz.

Kartalkaya’ya özel aracı ile gelenler için sorun değil fakat özel aracı bulunmayan ziyaretçiler zirveye çıkmak için şehir merkezinden kalkan toplu ulaşım araçlarını veya taksileri tercih edebilirler.

Kartalkaya’da Nerede Kalınır?

Kartalkaya’nın zirvesinde 5 adet otel bulunuyor. Bu otellerin tamamı, pistlerinde kullanım hakkına sahip olan Kartal ve Dorukkaya gruplarına ait. Zirvedeki otellerde her şey dahil konsept bulunuyor ve bir kayak otelinden bekleyeceğiniz tüm gereksinimler burada mevcut.

Pistlerden uzaklaştıkça otel sayısı artıyor. Pistlere uzak oteller nispeten daha uygun fiyatlı butik konaklama tesisleri. Ayrıca yine Kartalkaya çevresinde bungalov tarzı evlerde bulunuyor. Özellikle kalabalık arkadaş grupları ile bölgeye geliyorsanız, bu geniş evlerde konaklamanız maliyet açısından çok avantajlı olacaktır.

Bungalov evlerinde geniş oturma alanları, mutfak, yemek masaları, mini bar gibi olanaklar bulunuyor. Ahşaptan yapılan ve doğanın tam kalbinde bulunan bu evler, aynı zamanda size muhteşem bir manzara da sunuyor. Barbekü alanlarının olması, içerisinde şömine bulunası arkadaş gruplarınız ile veya ailenizle hiç unutamayacağınız anılar yaşamanızı sağlayacaktır.

Az sayıda olsa da Kartalkaya çevresinde çok uygun fiyatlara kısıtlı imkanlara sahip pansiyonlar da bulunmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir