İlk Kayak Deneyimine Kaç Yaşında Başlamalıyız

Kaç Yaşında Kayak Yapmaya Başlanmalıdır?

İlk kayak tecrübesi dahil, fiziksel yaşınız dünyada bugün hiçbir alanda sizin geride kalmanıza sebep olabilecek bir şey değildir. Önemli olan kendinizi kaç yaşında hissettiğiniz ve buna ek olarak fizik gücünüzdür. Kendinizi pistlerin tepesinden, bir kartal gibi süzülerek hayal edebiliyorsanız, kayağa çoktan başladınız bile. Kayak, zannedilenin aksine kısa sürede öğrenilebilen fakat sadece profesyonel olması zor bir spordur. Yarışmalara katılıp ülkemizi temsil etme gibi bir niyetiniz yok ise, kendinize kadar öğrenmeniz zaten fazlası ile yeterli olacaktır.

Sporu öğrenmeyi kendi kendinize yapmak yerine profesyonel bir eğitmenden yardım almalısınız. Kayak merkezleri açısından çok zengin bir coğrafyada yaşamamız işinizi çok kolaylaştıracak. Tercih ettiğiniz kayak merkezinde bulunan kayak eğitmenlerinden kişisel olarak özel ders alabilir veya ders verilen gruplara katılabilirsiniz. 2-3 saatlik bir özel ders sonrasında pistlerde düzgün bir şekilde kaymaya başladığınızı fark edeceksiniz, bundan sonrası ise azim ve daha çok kaymak olacaktır.

İlk Kayak Tecrübesi 

Türkiye'deki Ucuz Kayak Merkezleri

Kayağa ne kadar erken başlarsanız elbette o kadar iyi olacaktır. Yıl içerisinde ve özellikle Kış aylarında boş zamanınız oluyorsa, insanların kayak merkezlerine akın ettiği sömestr ve hafta sonlarından arta kalan günlerde kendinizi pistlere atabilirsiniz. Bir sezonda 2-3 hafta kayak yapmak, 2-3 sene sonra sizi orta derece bir kayak sporcusu haline getirecektir.

Kayak aslında sadece Kış aylarında değil Yaz aylarında da yapılması gereken bir spordur. Yaz aylarında kaslarınızı güçlü ve zinde tutmanız, Kış ayların gelince sizi pistlerin zirvesinde daha güçlü kılacaktır. Kaslarını ham bir şekilde pistlere getiren kayak severler maalesef ilk günden sonra 2-3 gün hamlık acısı çekecekleri için tekrar kaymaları mümkün olmayacaktır.

İlk kayağınızı modern kayak merkezlerimizde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle bütçeniz sınırlı ise Erciyes veya Palandöken kayak merkezleri, muhteşem bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Bu tesislerde öğrencilere ek indirimler yapıldığını da hatırlatalım.

Kayak ve Beslenme

Uludağ Kayak Merkezi'ne Nasıl Gidilir? Genel

Kayak yapan herkes, normalin neredeyse iki katı beslenmelidir. Kasların yoğun bir şekilde çalışması kişi de karbonhidrat ve protein ihtiyacını ikiye katlar. Otellerde çekeceğiniz ziyafetlerin yanı sıra pistlere giderken yanınıza birkaç atıştırmalık almayı da ihmal etmeyin. Kalabalık bir grupla kayıyorsanız, yanınıza ufak bir dağ tüpü ve birkaç kangal sucuk alarak inanılmaz bir ziyafet çekebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir