Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

İyi Bir Kayak Seçimi Nasıl Yapılır?

Kayak sporlarında belli bir aşama ve tecrübeye geldiğini düşünüyorsanız ve bu sporu sık yapmaya başladıysanız ekipman kiralama fiyatları canınızı sıkmaya başlamış demektir. O zaman yavaştan ekipmanları toplamak en mantıklı yol olacaktır. Peki bu ekipmanların tartışmasız en önemlisi olan kayakların, performansları ve ‘iyi’ olmaları nasıl belirleniyor? Kayak seçimi pistteki duruşunuzu etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu soruların cevabını merak edenler için birkaç tüyo vereceğiz.

Kayak Performansı Neye Göre Belirlenir?

Kayak Sporu Malzemeleri Nelerdir? - Ekipmanlar

Bel: Dikkat ederseniz bazı kayaklarda orta kısım hafif daralır, işte waist denilen bu kısmı dar olan kayaklar carving için idealdir ve çok hızlı manevra yapabilmenizi sağlar. Özellikle kayağa yeni başlayan sporcuların daha rahat manevra alabilmeleri adına avantajlıdır.

Ortası kalın olan kayaklar ise bol karlı ve yumuşak zeminlerde daha iyidir. Fakat bu genelde ülkemizde görülmeyen bir zemin türüdür. Özellikle acemi kayakçılar için 90 mm altındaki kayakları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz zira profesyoneller zaten kendileri için en uygun kayağı bulabilirler.

Kavis: Kayaklar çok farklı kavislere sahip olabilirler, kavisleri görebilmek için düz bir zemine koymanız yeterlidir. Kayaklar kavis şekillerine göre full, rockered tip and tail, rockered tip ve camber kayak olarak ayrılmakta. Ben  tam kavisli kayakların tüm pistlerde kayakçıya güç sağladığı düşüncesindeyim, o yüzden acemi ve profesyonel okurlarımıza tavsiye ediyorum.

Kuyruk: Kayağın arka kısmı özellikle dönüş manevraları üzerinde çok etkilidir. Düz kuyruklu kayaklar profesyoneller tarafından tercih edilmekte ve yüksek hız için uygun kayaklardır. Acemi olduğunuzu düşünerek sizlere konik kuyruklu kayakları öneriyorum.

Esneklik: Kayağın esnekliği düştükçe ve sertliği arttıkça kullanan kişinin de kayak bilgisi artmalıdır. Yani kayağa yeni başlayanlar ve çocuklar için en yumuşak kayaklar tercih edilmelidir. Profesyonel kayakçılar ise sert ve neredeyse hiç esnek olmayan kayakları tercih ederler çünkü olayı tamamen hissetmek isterler. Bu sayede tüm kontrol onlarda olacaktır. Profesyonel değilseniz fakat yılların tecrübesine sahipseniz orta sertlikteki kayakları tercih edebilirsiniz. Bu seviyede hızlı kayabiliyor ve ani frenleyebiliyor olmanız gerekecektir.

Kayak Merkezleri ve Kayak Seçimi

Kayak seçimi konusunda kabaca bir özet geçmeye çalıştık, ekstra sorularınız için yorum kutucuğunu kullanabilirsiniz. Bu bilgileri kayak merkezleri bünyesinde bulunan kayak odalarından ekipman kiralarken de kullanabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir