İlk Kez Snowboard Yapacaklara Tavsiyeler-snowboard-beyaz-kar-montu-kamera-kask

İlk Kez Snowboard Yapacaklara Tavsiyeler

Snowboard sporu ile hiç tanışmamış kişilere, kar üzerinde sörf yapmak deyince durumu çok daha net anlayabiliyorlar. Profesyonel olmanıza gerek olmadan, kayak pistlerinde çok eğlenebileceğiniz bir spor türü olan Snowboard, Türkiye’nin birçok kayak merkezinde yapılabilmektedir.

Her iki ayağın tek bir tahta üzerinde sabitlenmesi ve vücudun yönlendirmeleri ile hareket etmesi esasına dayanmaktadır. Eğlenceli olması ve tüm vücudu çalıştırarak adrenalin salgılatması nedeni ile özellikle gençler tarafından tercih edilir. Snowboard’a yeni başlayan bir kişi, kendisini hızla geliştirerek bu sporu aktif bir şekilde yapabilir.

60’larda doğan Snowboard, ilk olarak 98 yılı olimpiyatlarında yer almıştır. Öncelikle ABD’de olmak üzere gelişen spor daha sonra Avrupa ve diğer ülkelere de hızla yayılmıştır. Ülkemizde yaklaşık olarak 10 yıldır profesyonel manada kayak merkezlerinde yer almaktadır.

İlk Kez Snowboard Yapacaklara Tavsiyeler

Snowboard Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey-Snowboard - Ayakta Durma-snowboard-yapmak

Özel ders konusunda tereddütleriniz var ise hemen hoca tutmayın. İlk önce kendinizi pistlere atın ve dengede durmaya veya kayağı yönlendirmeye çalışın. Bir şekilde izlediğiniz videolar sayesinde kayabiliyorsanız, özel ders almayabilirsiniz. Fakat denemenize rağmen ayakta dahi duramıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden özel ders almanızı tavsiye ederiz.

Kesinlikle hiçbir ekipmanı satın almayın, henüz bu sporu kaç sene yapacağınızı bilmiyorsunuz ve ekipman almak için çok acemisiniz. O nedenle tüm kayak merkezleri bünyesinde bulunan kayak dükkanlarından, ekipman satın alabilirsiniz.

Cesaretli olun, Snowboard korkulacak bir spor değildir. Fakat bu cesaretiniz kask takmamak, eğitimsiz zorlu pistlere çıkmak gibi tehlikeli aksiyonlara sizi yöneltmesin. Cesaretiniz her daim bilginiz sınırları içerisinde olmalıdır.

Kayak merkezine gelmeden önce bol bol video izlemek, size en azından sporun dinamiklerini görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Özel dersi israf olarak görmeyin, kişisel gelişiminizi hızlandırmak açısından çok önemli katkıları olacak bir eğitimdir.

Botlarınızı çok iyi bağlayın. Snowboard’da en önemi aşama budur. Tahtanın vücudunuzun adeta bir parçası olması gerekir ve bunun için de kayak botlarının ayağınıza tam uyması ve tahtaya tam bağlanması gerekir. Burada kriter ayağınızın bot içerisinde hareket etmemesidir, eğer hareket ediyorsa sakatlanmalara mahal vermemek adına tekrar bağlayın.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard, kendi kendinize öğrenmenizin çok zor olduğu bir spor türüdür. İmkansız değildir fakat bu şekilde öğrenmek zordur ve zaman alır. Board seçimleri, temel bilgiler ve kayak merkezlerinde hızlı hareket etmek adına ilk tatilinizde, en azından bu spordan anlayan bir arkadaşınızı yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Bot ve Board: Snowboard’da neredeyse hiç ekipmanınız olmaz. Siz, botlarınız, bağlama ve board bulunur. Bu üçlüyü takıp çıkarmayı defalarca kez yaparak, pratik kazanmaya çalışın. Botları, board’a kusursuz bir şekilde bağlamak, Snowboard’ın yarısını doğru yaptığınız manasına gelir.

Dengeli Duruş: Snowboard’a başlamadan önce yamaçlara 90 derecelik açı ile durmayın. Hafif yan durmalısınız. Dizlerinizi hafif bükün, omurganızı daima dik tutun ve tahtaya ayaklarınız ile baskı yapın. Kollarınızı ile yanlara doğru açmalısınız. Standart snowboard duruşu budur. Eğer gözünüzde canlandıramıyorsanız, birkaç video izlemenizi tavsiye ediyoruz. Pistlerde ise diğer snowboard sporcularına çaktırmadan bakabilirsiniz.

Vücut Kontrolü: Tahtaya ayaklarınızın basıyor olması sizi yanıltmasın. Snowboard omuz, bel, bacak ve en son ayakla yapılan bir spordur. Vücudunuzu bir bütün olarak ele almalısınız, sadece ayaklara odaklanırsanız hareket edersiniz fakat dönüşleriniz çok zor olur.

Snowboard yaparken ayaklarınızı kullanarak hızlanmayı ve topuklarınız ile tahtaya baskı yaparak durmayı deneyin. Bu iki temel dinamiği çözdükten sonra belinizi ve omuzlarınızı kullanarak sağa-sola dönmeyi deneyin. Pistlerde asla dümdüz inmeyi denemeyin, daima slalomlar çizerek inmeye çalışın. Bu sayede boarda yön vermek yetenekleriniz de daha hızlı gelişecektir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir