Ilgaz Kayak Merkezi ve Bilinmesi Gerekenler - teleferik

Ilgaz Kayak Merkezi ve Kayak Pisti

Karadeniz bölgesinin orta Karadeniz bölümünde Çankırı ile Kastamonu illeri arasında yer alır. Kayak merkezi pistleri ve telesiyej dağın kuzeyindedir. Ilgaz kayak merkezi kalınlığı 2000 metredir. Ilgaz dağı üzerinde bulunan Ilgaz milli parkı içinde yer almaktadır. Kayak sezonu ise Aralık ayında başlar Nisan ayında ise sona erer. Kastamonu’nun en önemli turizm merkezi olduğu için ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen insanlar bu kayak merkezini ziyaret etmektedir. Kar kalınlığı ise yıllara göre 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi ve Bilinmesi Gerekenler - kayak turu

Ilgaz Kayak Merkezinde Pist Ve Telesiyej

 2013 yılında ana telesiyej sistemi yenilenmiştir. Pist ortasından geçen bütün direkler pistin dışına alınmıştır. Bu sayede daha keyifli kayak yapma imkânı tanımaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi, 3 adet Ilgaz kayak pisti ve alıştırma sahası bulundurur. Genel kullanımı için 1 adet yürüyen taşıma bandı, 1 adet telesiyej ve 1 adet teleksi bulunmaktadır. Kayak dersi alanların ve çocukların kayabileceği hafif eğimli küçük bir alan varır.

Ilgaz Kayak Merkezi ve Bilinmesi Gerekenler - kayak pisti

Oturulan telesiyej 4 kişiliktir. Alt istasyondan alıp üst istasyona taşımaktadır. Üst istasyonun kuzeyinde ise yürüyen bandı bulunur. Bu yürüyen bandın sonunda uzman kayakçıların snowboard kullandıkları 800 kişi kapasiteli teleski vardır. Ana pist olan 1. Pist telesiyej alt istasyonu ile üst istasyonu arasında yer alır. Zorluk derecesi ortadır. Uzunluğu 800, genişliği 100 metredir. 2 numaralı pistin zorluk derecesi ise ileri düzeydedir. Üst istasyonun kuzeyine yer alır ve teleski hattı da bulunur. Uzunluğu ise 1400metredir. 3. Pist ise istasyonun batısında yer alır. Zorluk seviyesi ise kolaydır. Yeni başlayanlar için uygundur. Bunların dışında otellerin kendisine ait 1 adet alıştırma pisti ve baby lifti bulunur.

Ilgaz Kayak Merkezi ve Bilinmesi Gerekenler - teleferik

Kayak Teknikleri Nelerdir?

Kayak malzemeleri kadar kayak teknikleri de önemlidir. Kayak yaparken dağın yukarısına çıkılmak isteniyorsa normal düz yürümek yerine yan olarak yürümek gerekir. Çünkü eğiminden dolayı düz gidilmek istenilirse kayacaktır. Yan olarak adım atarak istenilen bölgeye gidilebilir. Düz olarak kayarken kayakları düz tutmamız yeterli olacaktır. Eğer yavaş kayılmak isteniliyorsa kayakların arkasını biraz açarak dizler de biraz kırık vaziyette kayılması gerekiyor. Bu şekilde durmak da kolay olacaktır. Dönülmek istenildiği zaman yine kayakların arkası açık ön tarafı biraz kapalı olması gerekir. Dönülecek yerin zıt yöne doğru diz ve vücudun eğilmesi yeterli olacaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir