Erciyes Kayak Merkezi ve Pistleri - Çocuk Kayakçılar

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler

Kış mevsiminin ve hatta sömestr tatilinin yaklaşması ile birlikte özellikle aileler kayak tatili planı yapmaya başladılar. Erken demeyin zira cebinizi seviyorsanız kayak tatilinizi en az 4 hatta mümkünse 6-7 ay önceden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ülkemiz kayak sporları açısından adeta bir cennet, çoğu ülkede tek bir kayak merkezi bile bulunmazken ülkemizde çok fazla alternatif bulunmaktadır. Son yıllarda popülaritesi giderek artan ve neredeyse her ziyaretçisini memnun etmeyi başaran Erciyes Kayak Merkezi de bunlardan bir tanesi.

Kayseri şehir merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezi, Erciyes Dağı üzerinde olup 2100 ila 3400 metre aralıklarında kurulmuştur. Tesislerde bulunan pistlerin eğimi ise %10 ila %50 arasında değişmektedir. Bulunduğu konum itibari ile karasal iklime sahip olan Erciyes Kayak Merkezinde kar kalınlığı 1 metre civarında seyreder. Düşük görünse de 6 ay boyunca bu kalınlığı muhafaza edebildiği için kayak ve snowboard tutkunları için oldukça elverişli bir altyapı sunmaktadır. Aralık ayının başında başlayan kayak sezonu tam 6 ay sürmektedir, kar kalitesi ve düşük yoğunluk sebebiyle Nisan veya Aralık aylarında bölgeyi ziyaret etmenizi özellikle önermekteyiz. Bazı sezonlarda kayak sezonu Kasım ayında dahi başlayabilmektedir, net bilgi için daima meteorolojiyi takip etmenizi öneriyoruz.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Erciyes Kayak Merkezi ve Pistleri - kayak pisti ve cafe

Kar kalınlığının azalması durumunda Kayseri A.Ş. yönetimi tarafından kurulmuş olan suni karlama sistemleri kullanılmaktadır. Böylece ziyaretçiler için kötü sürpriz yaşama korkusu giderilmekte. Gerçek kardan ayırmak pek mümkün değil zira gerçek kar ile karıştığı için neredeyse fark etmiyorsunuz. Erciyes kayak merkezinde normal kayak sporları haricinde farklı tarzda kayak etkinlikleri de bulunmaktadır. Özellikle uçurtma kayağı ve helikopterli kayak oldukça fazla ilgi görmekte.

Erciyes Kayak Merkezi Otelleri

Erciyes Kayak Merkezi ve Pistleri - kayak pisti

Ülkemizdeki diğer kayak merkezlerine göre uygun fiyatlı konaklama imkanlarına sahip olan Erciyes’teki otellerden bazıları şunlar; Bülent Otel, Erciyes Üniversitesi Uygulama Oteli, Ace Erciyes oteli, Grand Eras Otel, Mirada Del Lago Otel. Erciyes’te pistlere yakın otellerde konaklamak zorunda değilsiniz, aracınız olmasa dahi şehir merkezinden yerel dolmuşlar sadece 20 dakika içerisinde sizi pistlere getiriyor. Şehri daha yakından tanımak adına Kayseri merkezdeki otelleri de tercih edebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir